REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za przedmioty zniszczone podczas wypadku przy pracy

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Pracodawca odpowiada za przedmioty należące do jego pracownika, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta ma jednak ograniczony charakter.

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.

Autopromocja

Rzeczy osobiste i potrzebne do pracy

Pracodawca odpowiada tylko za zniszczone lub uszkodzone przedmioty osobiste lub niezbędne do wykonywania pracy. Nie odpowiada natomiast za inne rzeczy pracownika, które miał ze sobą, np. przyniesione do zakładu pracy zakupy czy przechowywane w pracy lub na terenie zakładu przedmioty niezwiązane ze świadczoną przez niego pracą, np. radio, rower, motocykl, skuter. W praktyce określenie, które przedmioty mają charakter osobisty lub są niezbędne do wykonywania pracy, może budzić pewne wątpliwości, gdyż brak jest ustawowych definicji tych pojęć.

Wypadek przy pracy - co robić >>

Należy więc posługiwać się potocznym ich rozumieniem i do rzeczy osobistych zaliczyć ściśle związane z daną osobą, a do przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy – rzeczy, bez których dany pracownik nie mógłby sumiennie wykonywać powierzonych mu obowiązków.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbigniew S. był zatrudniony w spółce X. jako portier–dozorca. W dyżurce miał mały telewizor, który był jego własnością. Podczas pracy 12 maja 2009 r., wchodząc do dyżurki w mokrym obuwiu, poślizgnął się i upadając przewrócił stolik, na którym stał jego telewizor. W wyniku tego upadku skręcił nogę, telewizor zaś został zniszczony. Po powrocie do pracy Zbigniew S. wystąpił z żądaniem do swojego pracodawcy o zapłatę odszkodowania w wysokości wartości telewizora. Ten jednak odmówił, gdyż rzeczy te nie były niezbędne do wykonywania pracy.


Jeśli w czasie pracy pracownik uległ wypadkowi, w wyniku którego został zniszczony np. jego zegarek, odzież czy literatura fachowa, wówczas może żądać, aby pracodawca zapłacił mu z tego powodu odszkodowanie.

Pracownik nie może jednak na podstawie tego przepisu żądać odszkodowania, w razie gdy zniszczeniu lub uszkodzeniu ulegnie jego samochód czy gotówka. Te przedmioty zostały wyraźnie wyłączone z zakresu tego odszkodowania, co zdecydowanie polepsza sytuację pracodawcy.

Przykład

Adam Z. zatrudniony jako kierownik budowy w przedsiębiorstwie budowlanym B. na polecenie przełożonego jechał swoim samochodem do sąsiedniej miejscowości w celu przeprowadzenia kontroli prowadzonej tam budowy. Podczas tego przejazdu nastąpił wypadek – Adam Z. zderzył się z innym pojazdem. W wyniku tego wypadku Adam Z. złamał rękę, a jego samochód miał uszkodzony bagażnik i zderzak. Ponadto zniszczony został w całości należący do niego przenośny komputer, który służył mu do przeprowadzania wyliczeń w czasie kontroli. W takim przypadku przedsiębiorstwo budowlane będzie zobowiązane zapłacić na rzecz Adama Z. odszkodowanie za zniszczony komputer, nie odpowiada natomiast za uszkodzenia samochodu.

Wysokość odszkodowania

Przepisy prawa pracy nie określają zasad ustalania należnego odszkodowania za uszkodzone lub zniszczone przedmioty pracownika. Odpowiednie zastosowanie do roszczeń pracownika mają przepisy prawa cywilnego.

Pracodawca odpowiada więc za uszkodzone lub zniszczone przedmioty pracownika według ich wartości z chwili wystąpienia wypadku. Jeśli przedmioty te uległy częściowemu uszkodzeniu, pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikowi kwotę proporcjonalną do stopnia powstałego uszkodzenia. W razie sporu co do wartości przedmiotu oraz stopnia jego uszkodzenia ciężar dowodu spoczywa na pracowniku, który winien udowodnić te okoliczności (art. 6 k.c.). Ponadto pracownik musi wykazać, że do uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy doszło wskutek wypadku przy pracy.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy >>

Wysokość tego odszkodowania będzie więc uzależniona od tego, czy doszło do zniszczenia tych przedmiotów czy też tylko do ich uszkodzenia. Będzie więc ono wynosiło kwotę stanowiącą równowartość tych przedmiotów, jeśli przedmioty zostały całkowicie zniszczone lub odpowiednią część ich wartości, gdy zostały tylko częściowo uszkodzone. W razie uszkodzenia będzie to procent wartości rzeczy ustalony proporcjonalnie do stopnia uszkodzenia.


Przykład

W wyniku wypadku przy pracy został uszkodzony zegarek pracownika. Wartość zegarka wynosiła 1000 zł. Ustalono, że wskutek wypadku utrata wartości wyniosła 20%. Pracodawca powinien zapłacić pracownikowi kwotę 200 zł.

W razie śmierci pracownika

Prawo do odszkodowania za przedmioty zniszczone lub uszkodzone w następstwie wypadku przy pracy jako prawo majątkowe ze stosunku pracy w razie śmierci pracownika,

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy >>

przejdzie w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawo to wejdzie do spadku po zmarłym (art. 631 § 2 k.p.).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    Pozorna umowa o pracę a ZUS

    Pracodawca decyduje o zatrudnieniu i zwolnieniu - nie sąd, nie ZUS, więc nie ma np. zakazów zawierania umowy o pracę z kobietą w ciąży, celem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową. To ważny aspekt swobody działalności gospodarczej, ponieważ sądy nie są uprawnione do badania, czy zmiany w zakresie zatrudnienia były potrzebne i celowe, ponieważ decyzja o ich przeprowadzeniu należy wyłącznie do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. Sądy nie mogą oceniać zasadności polityki zatrudnienia pracodawców i kontroli ekonomicznej podejmowanych w tym zakresie przez nich decyzji.

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    REKLAMA