| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowca

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowca

Kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

Potrącanie

Mechanizm dokonywania potrąceń w przypadku niepełnoetatowców wygląda analogicznie do mechanizmu funkcjonującego w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy z tą tylko różnicą - niezwykle jednak istotną - że kwota wolna od potrąceń będzie musiała być każdorazowo dostosowana do wymiaru etatu.

W przypadku niepełnoetatowców kwota ta będzie zmienna w zależności od wymiaru etatu.

Przy założeniu, że pracownik zatrudniony jest w wymiarze 1/2 etatu, wolna od potrąceń będzie kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  • 1/2 minimalnego wynagrodzenia za pracę - 638 zł brutto - przy potrącaniu sum egzek-wowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne
  • 75% z 638 zł brutto - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90% z 638 zł brutto - przy potrącaniu kar pieniężnych.

Szczegółowe przedstawienie zasad dokonywania potrąceń wymaga uprzedniego przedstawienia kolejności ich dokonywania. Najpierw potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Potem zaspokojeniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, na końcu zaś zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi przez pracodawcę. Kary pieniężne są potrącane w kolejności czwartej i tylko do wysokości 1/10 części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń mających pierwszeństwo.

Wiążąca jest również wysokość potrąceń. Potrącenia w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych mogą być dokonywane tylko do wysokości 3/5 wynagrodzenia.

W przypadku egzekucji sądowej lub administracyjnej innych należności niż alimentacyjne lub dokonywaniu potrąceń zaliczek udzielonych pracownikowi, potrącenia nie mogą przekroczyć 1/2 wynagrodzenia. Natomiast przy zbiegu egzekucji świadczeń alimentacyjnych z egzekucją innych należności lub potrąceniami zaliczek udzielonych pracownikowi potrącenia nie mogą przekraczać 3/5 wynagrodzenia, a przy zbiegu egzekucji innych należności niż alimentacyjne z potrąceniami zaliczek udzielonych pracownikowi - 1/2 wynagrodzenia.

Znając powyższe zasady, w łatwy sposób można obliczyć kwotę, jaka pozostanie do wypłaty pracownikowi w sytuacji, gdy obciążają go świadczenia wymienione w art. 87 k.p.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »