| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Uprawnienia stażysty

Uprawnienia stażysty

Stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie przysługuje mu m.in. prawo do urlopu okolicznościowego.

Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwie formy rekompensaty czasu pracy za godziny nadliczbowe - czas wolny bądź dodatek do wynagrodzenia. Pracodawca może zrekompensować stażyście pracę w nadgodzinach, udzielając mu jedynie czasu wolnego. Strony nie są związane żadną umową, a zatem nie ma podstaw do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia.

Warto nadmienić, że przy obliczaniu nadgodzin w stosunku do stażysty stosuje się te same zasady co w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Stypendium zamiast wynagrodzenia

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu w miejscu pracy przysługuje stypendium w wysokości 140% zasiłku dla bezrobotnych, wypłacane przez starostę ze środków Funduszu Pracy (art. 53 ust. 6 ustawy).

Powiatowy urząd pracy dokonuje również wszelkich formalności związanych z wypłatą stypendium, odprowadza zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne, wystawia PIT itp.

Urlop, a raczej dni wolne

Na wniosek stażysty pracodawca jest zobowiązany do udzielenia mu czasu wolnego w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Dni wolne nie stanowią urlopu wypoczynkowego w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Ponieważ stażysta nie ma statusu pracownika, nie będą mu przysługiwały uprawnienia zastrzeżone wyłącznie dla pracowników, takie jak chociażby urlop okolicznościowy czy macierzyński.

Przykład

W trakcie odbywania stażu bezrobotnemu urodził się syn. W związku z tym wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o 2-dniowy urlop okolicznościowy. Niestety stażysta nie ma prawa do urlopu okolicznościowego. Może uzyskać jedynie dni wolne pod warunkiem, że odbywa staż przez odpowiedni czas.

Za dni wolne stażyście należy się stypendium. Natomiast niewykorzystanie przysługującego zwolnienia w trakcie stażu nie powoduje obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego.

Choroba stażysty

Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających stypendium w okresie odbywania stażu jest powiatowy urząd pracy. Stażysta nie podlega natomiast ani obowiązkowo, ani dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia będzie stanowić kwota odpowiadająca wysokości pobieranego stypendium.

Stażysta zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (art. 80 ustawy). A zatem za czas choroby stażysta nie otrzyma świadczeń związanych z chorobą, np. zasiłku chorobowego, lecz zachowa prawo do pełnego stypendium, wypłacanego przez starostę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »