| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Płace nauczycieli w 2009 roku

Płace nauczycieli w 2009 roku

Samorządy mają trudności z zapewnieniem nauczycielom wynagrodzeń na ustalonym w ustawie poziomie. Gminy będą musiały rezygnować z remontów, aby zapewnić nauczycielom średnie wynagrodzenia. Regionalne izby obrachunkowe nie wiedzą, jak kontrolować i karać samorządy za zaniżanie pensji pedagogów.

Będą też musiały sporządzać sprawozdanie związane z wydatkami na wynagrodzenia nauczycieli i przekazywać je regionalnym izbom obrachunkowym (RIO), związkom zawodowym i dyrektorom szkół.

Jeśli analiza płac wykaże, że samorządy nie wypłacają nauczycielom średnich wynagrodzeń, będą miały one obowiązek wypłacenia tzw. dodatku uzupełniającego. Nadzór nad dopełnieniem tego obowiązku będą sprawować RIO. To one będą kontrolować, czy nauczyciele otrzymują średnie płace.

  • To nowe zadania i nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać kontrola i jaka sankcja będzie groziła gminom za nieprzestrzeganie przepisów o średnich płacach - mówi Krzysztof Róg, wiceprezes RIO w Katowicach.

Jak będzie przebiegać kontrola, nie wie też Ryszard Zajączkowski, wiceprezes RIO w Zielonej Górze.

  • Kontrola nad samorządami byłaby pełniejsza, gdyby minister edukacji wraz z ministrem finansów określili jednolity wzór sprawozdania z realizacji wypłaty średnich wynagrodzeń - dodaje Sławomir Broniarz.

Tłumaczy, że w około 20 proc. przypadków gminy oszczędzają na środkach przeznaczanych na fundusz płac i nie wypłacają nauczycielom średnich płac. Jego zdaniem za taką praktykę powinny grozić im dodatkowe sankcje.

Zabraknie pieniędzy

  • Mam poważne wątpliwości, czy samorządy będą w stanie wywiązać się z ustawowego obowiązku zapewnienia średnich wynagrodzeń dla nauczycieli - mówi Tomasz Malicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie.

Według niego, będą musiały rezygnować z innych wydatków związanych np. z prowadzeniem przedszkoli czy remontami. Tego samego zdania jest Kazimierz Korzyński z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Jego zdaniem, subwencja z budżetu jest zbyt mała, a do wynagrodzeń i tak samorządy muszą co roku dopłacać z własnych środków. Podkreśla, że utrzymanie średnich wynagrodzeń jest prostsze w małych gminach, gdzie liczba nauczycieli nie jest tak duża jak na przykład w Łodzi, gdzie pracuje ich 10 tysięcy.

Innego zdania jest Regina Białousów, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdańsk. Wskazuje, że nowe obowiązki będą także dużym obciążeniem dla małych gmin, które będą musiały rezygnować z innych zadań związanych z oświatą.

Oprócz zmiany w sposobie ustalania średnich wynagrodzeń w przyszłym roku przewidziane są też podwyżki kwoty bazowej dla nauczycieli. Ma ona rosnąć w styczniu i we wrześniu o 5 procent.

  • Podwyżki dla nauczycieli i obowiązek utrzymania średnich wynagrodzeń będą bardzo trudne do zrealizowania, bo przekazane na ten cel pieniądze z subwencji są zbyt niskie - mówi Katarzyna Matusiak, zastępca kierownika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy Pleszew (woj. wielkopolskie).

W 2009 roku część oświatowa subwencji ogólnej wyniesie 33,4 mld zł. Będzie o 8,1 proc. wyższa od kwoty za poprzedni rok.

Płace nauczycieli w 2009 roku 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ARTUR RADWAN

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »