| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Od stycznia renciści nie będą dorabiać bez ograniczeń

Od stycznia renciści nie będą dorabiać bez ograniczeń

Od nowego roku renty z tytułu niezdolności do pracy będą przyznawane przez ZUS na obecnych zasadach. Renciści wciąż będą mieli zmniejszane i zawieszane świadczenia, jeśli ich dochód przekroczy określone limity. Rząd nie zrezygnuje ze zmian - renty mają zależeć od kapitału emerytalnego, a renciści mają dorabiać bez ograniczeń.

  • Nie jest pożądane, aby rencista przechodził ze stosunkowo niskiej renty na niską emeryturę - mówi Marek Bucior.

Wskazuje, że jeśli nie będzie on w okresie otrzymywania renty pracował i odprowadzał składek z obawy przed zmniejszeniem świadczenia z ZUS narazi się na to, że jego emerytura będzie niska.

Renty po staremu

Odrzucenie rządowego projektu oznacza nie tylko, że przyznawane po 1 stycznia 2009 r. renty będą liczone według obowiązujących przepisów, ale także to, że nie muszą spieszyć się ze złożeniem wniosku do ZUS osoby, które robiły to, aby otrzymać ją na korzystniejszych zasadach.

  • Renta będzie obliczona na starych zasadach także osobom, które złożą wniosek po 1 stycznia 2009 r. - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

#[BREAK]#

Głównym warunkiem jej przyznania jest stwierdzenie niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS. Trzeba też legitymować się odpowiednim okresem składkowym i nieskładkowym, który zależy od wieku. Niezdolność do pracy (poza wyjątkami) musi powstać w jednym z wymienionych okresów składkowych lub nieskładkowych, bądź nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Przy wyliczaniu renty sumuje się kwoty odpowiadające 24 proc. kwoty bazowej, po 1,3 proc. podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów składkowych, po 0,7 proc. okresów nieskładkowych i po 0,7 proc. za każdy rok okresu brakującego do każdych 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat.

Wyższe świadczenia

Zdaniem ekspertów rząd powinien jak najszybciej ponownie przygotować projekt ustawy regulujący sposób przyznawania rent. Po to, aby system rentowy był powiązany z systemem emerytalnym. Według Wiktora Wojciechowskiego z FOR planowana przez rząd możliwość nieograniczonego dorabiania powinna zostać utrzymana zarówno w odniesieniu do rencistów całkowicie niezdolnych do pracy, jak i tych, którzy są częściowo do niej niezdolni.

  • Osoby całkowicie niezdolne do pracy powinny jednak otrzymywać wyższe świadczenia. Najczęściej w ogóle nie pracują - mówi Wiktor Wojciechowski.

Innego zdania jest Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS. Jej zdaniem osoby całkowicie niezdolne do pracy w ogóle nie powinny dorabiać.

  • Te osoby nie mogą pracować. Przyjęcie, że mogą być zatrudnione, kłóci się ze zdrowym rozsądkiem - mówi Aleksandra Wiktorow.

Profesor Tadeusz Szumlicz ze Szkoły Głównej Handlowej nie jest zwolennikiem uzależniania wysokości rent wyłącznie od stanu konta emerytalnego.

  • Takie rozwiązanie powoduje, że renciści będą otrzymywali bardzo niskie świadczenia - mówi Tadeusz Szumlicz.

Dodaje, że w nowym projekcie rząd powinien jednak wprowadzić mechanizm, który nie dopuści, aby renty były wyższe niż emerytury. A tak może być w niektórych przypadkach po 1 stycznia 2009 r.

  • W tym celu można rozważyć wydłużenie okresu ubezpieczenia hipotetycznego z 30 do 35 lat - mówi Tadeusz Szumlicz.

Decyzje sejmu w sprawie ustaw 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1,35 mln osób otrzymuje z ZUS renty

1116 zł wynosi przeciętna wysokość renty

PAWEŁ JAKUBCZAK

BARTOSZ MARCZUK

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »