REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W styczniu ruszy wypłata dotacji unijnych na własny biznes

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Osoby zakładające własne firmy mogą już ubiegać się o 40 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności. Wsparcie na założenie firmy jest pomocą bezzwrotną, pod warunkiem że przedsiębiorstwo przetrwa rok na rynku. Osoby, które otrzymały dotację, mogą dodatkowo przez pierwsze pół roku dostać kwotę odpowiadającą płacy minimalnej.
Jak sprawdziliśmy, już w styczniu rozpocznie się wypłata pierwszych dotacji unijnych dla przyszłych przedsiębiorców. Są one przewidziane w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. W tym roku na dotacje jest przeznaczone 57 mln euro, a w 2009 roku - 59 mln euro.

Dla kogo pomoc

Każda osoba fizyczna może ubiegać się maksymalnie o 40 tys. zł dotacji. Warunkiem jest, aby nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających ubieganie się o pomoc. Zainteresowany może oczywiście wystąpić o niższą kwotę.

Autopromocja
  • Zwykle przyszli przedsiębiorcy ubiegają się jednak o maksymalną kwotę dotacji - mówi Michał Bury z Mazowieckiej Jednostki Wdrożeniowej Funduszy Unijnych.

Osoba, która chce uzyskać dotację, musi zgłosić swój udział w projekcie realizowanym przez instytucję - tzw. operatorów - która otrzymała na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Operatorzy, zanim otrzymają pieniądze, muszą wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez WUP lub urząd marszałkowski. Takie konkursy zostały już ogłoszone we wszystkich województwach.

  • Stało się to jednak stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec pierwszego półrocza 2008 r. Dlatego do tej pory nie nastąpiły żadne wypłaty dotacji - mówi Leszek Bigos z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Jak sprawdziliśmy, na przykład w województwie łódzkim wypłaty nastąpią w lutym.

  • Niedawno ogłosiliśmy listę operatorów - mówi Anna Cieślak z WUP w Łodzi.

Tak samo jest w województwie dolnośląskim.

  • Pierwsze dotacje zostaną wypłacone najwcześniej na przełomie stycznia i lutego - mówi Piotr Bełza z WUP w Wałbrzychu filia we Wrocławiu.

Podobnie jest w innych województwach. Osoby, które odpowiadają w nich za dotacje z UE, mówią, że ich wypłata ruszy na przełomie stycznia i lutego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto przyznaje pomoc

Teoretycznie operatorem może być każda instytucja, ale nie osoba fizyczna. W praktyce WUP i urzędy marszałkowskie wymagają, aby miały one udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów z zakresu promocji przedsiębiorczości, np. urzędy pracy, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe.

Na przykład w województwie łódzkim jest 19 operatorów, m.in. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Regionalna Izba Gospodarcza w Sieradzu, Politechnika Łódzka Centrum Kształcenia Międzynarodowego. W województwie świętokrzystkim jest natomiast 14 operatorów.

  • Urzędy marszałkowskie i WUP zamieszczają na swoich stronach internetowych listę operatorów - mówi Michał Bury.

#[BREAK]#

Więcej chętnych niż miejsc

Żeby ubiegać się o dotację, przyszły przedsiębiorca musi najpierw zakwalifikować się do grupy objętej programem wsparcia. W tym celu musi wypełnić wniosek aplikacyjny wraz z dokumentami. Następnie przesyła je do operatora.

  • Oprócz tego nasz doradca przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną - mówi Alicja Ławnikowicz z Centrum Doradztwa i Szkoleń Europrojekt Joanna Juszczyńska, Dorota Juszko.

Dodaje, że jej firma podejmuje decyzję na podstawie zarówno wniosków, jak i rozmowy z ekspertem.

  • Ważne, żeby czytelnie wypełnić wniosek, dołączyć wszystkie wymagane dokumenty i przekonać doradcę, że ma się wizję planowanego przedsięwzięcia - mówi Alicja Ławnikowicz.

Chętnych do otrzymania pieniędzy jest zwykle znacznie więcej niż przyjęty przez operatora limit osób, które mogą wziąć udział w programie. Na przykład do Centrum Doradztwa i Szkoleń Europrojekt zgłosiło się 350 chętnych, a w programie bierze udział 30 osób.

Uczestnik programu, który pozytywnie przejdzie proces rekrutacji, jest kwalifikowany do udziału w projekcie.

  • Następnie uczestniczy w szkoleniach, a potem będzie musiał napisać biznesplan - mówi Anna Kubiak z Fundacji Inkubator w Łodzi.

Intensywność szkoleń jest różna. Na przykład Inkubator oferuje 8 dni szkoleń i 5 godzin indywidualnego wsparcia specjalistycznego. Ale już Centrum Doradztwa 108 godzin szkoleń i 30 godzin wsparcia indywidualnego.

Dotacja nie dla wszystkich

Operatorzy otrzymają od urzędów marszałkowskich lub wojewódzkich urzędów pracy pieniądze na konkretną liczbę dotacji. Z kolei liczba uczestników programu jest często wyższa. Dlatego nie każdy z nich otrzyma pomoc.

  • Osoby te mają tego świadomość. Zanim przystąpią do programu, zapoznają się z jego regulaminem - mówi Anna Kubiak.

Jednak niektórzy operatorzy kwalifikują do szkolenia dokładnie taką liczbę osób, ile dotacji mogą przyznać. Na przykład Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego przyzna 25 dotacji dla 25 uczestników programu. Z kolei Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego przyzna 20 dotacji 20 uczestnikom programu. O tym, kto otrzyma dotacje, zdecyduje komisja, w której skład, oprócz przedstawicieli operatora wchodzi też pracownik urzędu marszałkowskiego lub WUP.

  • Kryteria oceny przedstawianych przez wnioskodawców biznesplanów opracowują operatorzy - mówi Piotr Bełza WUP w Wałbrzychu filia we Wrocławiu.

Dodaje, że dotację otrzymują te osoby, które zdobędą największą liczbę punktów.

Pomoc pomostowa

Osoby, które ją otrzymają, mogą też liczyć na tzw. wsparcie pomostowe, pod warunkiem że złożą odpowiedni wniosek do operatora. Jest ono udzielane do sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności. Operator może je jednak przedłużyć o kolejne sześć miesięcy na wniosek przedsiębiorcy. Otrzymuje on w ramach wsparcia pomostowego bezzwrotną pomoc - comiesięcznej dotację w kwocie nie wyższej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia.

Unijne pieniądze na własny interes 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

59 mln euro jest przeznaczonych w 2009 roku na dotacje dla osób, które chcą założyć firmę

PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

REKLAMA

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

REKLAMA