| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Rada pracowników

Rada pracowników

Koszty związane z wyborem i działalnością tak wybranej rady pracowników ponoszą organizacje związkowe, chyba że pracodawca zgodzi się ponosić te koszty.

Natomiast w przypadku pracodawcy, u którego nie działają organizacje związkowe, zatrudniającego:

  • do 100 pracowników – członków rady wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 10 pracowników,
  • powyżej 100 pracowników – członków rady wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 20 pracowników.

Wybory członków takiej rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek grupy co najmniej 10% pracowników, powiadamiając o terminie ich przeprowadzenia oraz terminie zgłoszenia kandydatów na jej członków. Następuje to w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Brak pisemnego zgłoszenia kandydatów przez określoną liczbę pracowników spowoduje niepowołanie rady.

Pracodawca po otrzymaniu wniosku pracowników powiadamia ich o terminie wyborów nie później niż na 30 dni przed wyborami, a pracownicy mają 21 dni na zgłaszanie kandydatów.

Wybory przeprowadza się w dniu roboczym, są bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Pracodawca zwołuje pierwsze zebranie rady pracowników w terminie 30 dni od dnia wyboru członków rady. Koszty związane z wyborem i działalnością rady pracowników ponosi pracodawca. Kadencja wybranej w ten sposób rady pracowników trwa 4 lata od dnia jej wyboru, a pracodawca zobowiązany jest do powiadomienia pracowników o prawie wyboru członków kolejnej rady pracowników co najmniej na 60 dni przed upływem dotychczasowej kadencji. Rada ulega rozwiązaniu, a mandat jej członków wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym pracodawca, u którego nie działała do tej pory organizacja związkowa, został powiadomiony na piśmie o objęciu go zakresem działania organizacji związkowej oraz o liczbie członków organizacji będących pracownikami. Dotyczy to również sytuacji, gdy działająca dotychczas w zakładzie pracy organizacja związkowa stała się reprezentatywna w rozumieniu ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Zmniejszenie się liczby zatrudnionych pracowników poniżej 50 osób nie powoduje skrócenia kadencji rady pracowników.

Pracodawca nie może bez zgody rady pracowników wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem będącym jej członkiem w okresie jego członkostwa w radzie. Nie może także bez zgody rady pracowników zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść takiego pracownika w okresie jego członkostwa w radzie, z wyjątkiem gdy dopuszczają to przepisy innych ustaw.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »