| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Spory ze stosunku pracy > Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016

Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie?

Wysokość odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę na czas określony nie zależy od wysokości poniesionej przez pracownika szkody.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. (sygn. akt SK 18/05) dopuszcza się dochodzenie odszkodowania na podstawie Kodeksu cywilnego w wysokości przewyższającej limit odszkodowania z art. 58 k.p. A zatem odszkodowanie, które pracownik otrzyma na podstawie tego przepisu, pomniejsza odszkodowanie należne na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego. Dochodząc jednak roszczenia odszkodowawczego na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, na pracowniku spoczywa ciężar wykazania wszystkich przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy – a więc bezprawności, winy, szkody i związku przyczynowego (wyrok SN z 1 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 238/10).

Wadliwe rozwiązanie umowy w trakcie wypowiedzenia

Jeśli pracodawca narusza przepisy o rozwiązywaniu umów bez wypowiedzenia i następuje to w czasie trwania wypowiedzenia – pracownik nabywa prawo do odszkodowania. Odszkodowanie przysługuje jednak tylko w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia, a nie za cały okres wypowiedzenia (art. 60 k.p., którego brzmienie pozostało bez zmian).

Odszkodowanie należne pracodawcy

Znowelizowane przepisy o wydłużeniu okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony wpłyną także na zwiększenie zakresu odpowiedzialności pracownika wobec pracodawcy. W sytuacji bowiem, gdy pracownik rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia pomimo braku przyczyn takiego sposobu zakończenia zatrudnienia – pracodawca może dochodzić od pracownika odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. O ile teraz pracodawca może dochodzić od pracownika zatrudnionego na czas określony odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za 2 tygodnie, po nowelizacji będzie mógł nawet za 3 miesiące.

Sposób obliczenia odszkodowania

Odszkodowanie z tytułu nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę, dochodzone na podstawie Kodeksu pracy, ustala się według zasad przyjętych w § 2 ust. 1 pkt 1–4 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Przy obliczaniu odszkodowania stosuje się zatem zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK