REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę. /Fot. Fotolia
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik, który zgodnie z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy ma wolne soboty, otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy za święto Konstytucji 3 maja. Dzień wolny pracodawca przyznaje do końca okresu rozliczeniowego.

Dzień wolny za 3 maja

Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto ustawowo wolne od pracy, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to wszystkich pracowników. Nie ma znaczenia system ani wymiar czasu pracy. Jedno święto obniża wymiar czasu pracy zawsze o 8 godzin. Oznacza to, że nawet jeśli harmonogram czasu pracy przewiduje mniej lub więcej godzin pracy w danym dniu, pracownik będzie pracował 8 godzin krócej w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Taki mechanizm podyktowany jest charakterem dnia wolnego. Świąteczna sobota jest dniem wolnym z tytułu święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Gdyby pracodawca nie udzielił dnia wolnego, na koniec okresu rozliczeniowego (np. miesiąca) powstałyby nadgodziny i zostałby zaburzony schemat przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie przekroczenie przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy i brak rekompensaty powstałych godzin nadliczbowych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Grozi za nie kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Święta ustawowo wolne od pracy

Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy zawiera ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Należą do nich:
● 1 stycznia – Nowy Rok,
● 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
● pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
● drugi dzień Wielkiej Nocy,
● 1 maja – Święto Państwowe,
● 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
● pierwszy dzień Zielonych Świątek,
● dzień Bożego Ciała,
● 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
● 1 listopada – Wszystkich Świętych,
● 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
● 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
● 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Forum Kadry

Dzień wolny za 1 listopada

W 2014 r., oprócz dnia 3 maja, święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę także w listopadzie. To uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona 1 listopada. Oznacza to, że w listopadzie pracodawca również odda pracownikowi dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Dodatkowy dzień za święto, które wypada w sobotę

Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Pracodawca udziela pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło to święto. Dla przykładu w firmie, w której funkcjonuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, dodatkowy dzień wolny należy wykorzystać do końca miesiąca. Co istotne, nie ma możliwości przeniesienia dnia wolnego na kolejny okres rozliczeniowy. Wniosek pracownika w tym zakresie nie legalizuje decyzji pracodawcy.

Jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, narazi się na zarzut naruszenia 5-dniowego tygodnia pracy oraz będzie zmuszony zrekompensować pracownikowi powstałe nadgodziny.

Dzień wolny w różnych terminach

Prawo nie nakazuje pracodawcy, kiedy dokładnie ma oddać dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Wskazuje jedynie termin końcowy, czyli koniec okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło wspomniane święto. Pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego wszystkim pracownikom w jednym czasie. Każdy pracownik może przebywać na wolnym w innym dniu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA