REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czterodniowy tydzień pracy. Jak wprowadzić zgodnie z Kodeksem pracy?

Czterodniowy tydzień pracy. Perspektywa pracodawcy i praktyczne aspekty wprowadzenia
Czterodniowy tydzień pracy. Perspektywa pracodawcy i praktyczne aspekty wprowadzenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy to koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność. Wielu pracodawców zastanawia się nad jej wprowadzeniem, zważywszy na potencjalne korzyści dla pracowników i firmy. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej idei z perspektywy pracodawcy i prawa pracy.

Czym jest czterodniowy tydzień pracy?

Czterodniowy tydzień pracy to model organizacji czasu pracy, w którym pracownik wykonuje swoje obowiązki w ciągu czterech dni w tygodniu zamiast tradycyjnych pięciu. Chociaż może to oznaczać dłuższe dni pracy, ogólny wymiar godzinowy w ciągu tygodnia pozostaje taki sam lub jest nieco skrócony.

Autopromocja

a) Różne modele czterodniowego tygodnia pracy

Nie wszystkie czterodniowe tygodnie pracy są takie same. Istnieją różne modele, które można dostosować do potrzeb firmy, przykładowo:

 • model skondensowany - pracownicy pracują cztery 10-godzinne dni, a piąty dzień jest dniem wolnym;
 • model skrócony - całkowity wymiar godzinowy jest skrócony, a pracownicy pracują cztery 8-godzinne dni, co daje łącznie 32 godziny pracy w tygodniu;
 • model elastyczny - pracownicy mają swobodę w wyborze czterech dni pracy w tygodniu, ale muszą zachować określony wymiar godzinowy.

b) Historia i rozwój koncepcji

Pomysł czterodniowego tygodnia pracy nie jest nowy. Już w latach 70. XX wieku, podczas kryzysu naftowego, niektóre firmy eksperymentowały z tym modelem, aby zaoszczędzić na kosztach energii. W ostatnich latach koncepcja ta zyskuje na popularności dzięki badaniom wskazującym na korzyści związane z produktywnością i satysfakcją pracowników.

c) Czterodniowy tydzień pracy na świecie

Wielkie korporacje i mniejsze firmy na całym świecie testują i wdrażają czterodniowy tydzień pracy. Na przykład w Nowej Zelandii firma Perpetual Guardian przeszła na czterodniowy tydzień pracy i odnotowała wzrost produktywności o 20%. Podobne pozytywne efekty zaobserwowano w firmach w Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz: Czterodniowy tydzień pracy. Nowa norma czy chwilowa moda?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

d) Czterodniowy tydzień pracy w Polsce

W Polsce koncepcja czterodniowego tygodnia pracy jest jeszcze w fazie rozwoju. Chociaż niektóre firmy eksperymentują z tym modelem, brakuje szeroko zakrojonych badań i analiz dotyczących jego skuteczności w polskim kontekście. Niemniej jednak, zainteresowanie tym tematem rośnie zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników.

Korzyści z wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy

Wśród głównych korzyści z krótszego tygodnia pracy eksperci wskazują zwiększenie produktywności i wydajności, oszczędności dla firmy, lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

a) Zwiększenie produktywności i wydajności

Wspomniane badania przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazały, że pracownicy pracujący w systemie czterodniowym byli mniej sfrustrowani, rzadziej doświadczali wypalenia zawodowego i lepiej łączyli życie zawodowe z prywatnym. W efekcie, firmy odnotowywały wzrost wydajności.

b) Oszczędności dla firmy

Krótszy czas pracy może przynieść oszczędności w zakresie energii dla firmy, średnio o około 23% miesięcznie, jak wykazują przeprowadzone testy.

c) Lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Pracownicy mają więcej czasu dla siebie i swoich bliskich, co przekłada się na lepsze samopoczucie i większe zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Polskie regulacje prawne a czterodniowy tydzień pracy

W Polsce nie istnieją obecnie żadne konkretne regulacje prawne, które umożliwiałyby stosowanie 4-dniowego tygodnia czasu pracy. Oznacza to, że wprowadzenie takiego modelu pracy jest kwestią indywidualnych porozumień między pracodawcą a pracownikiem. Przyjrzyjmy się kilku aspektom prawnym w tym zakresie.

a) Czas pracy a wymiar etatu

Czas pracy pracownika jest ściśle związany z wymiarem jego etatu. Dla pełnego etatu standardowo przyjmuje się pracę wykonywaną przez 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Niemniej jednak, pracodawca ma pewną swobodę w modyfikacji czasu pracy swojego pracownika, pod warunkiem, że nie narusza to przepisów prawa pracy.

b) Zmiana warunków pracy

Jeśli pracodawca i pracownik chcą wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy, konieczne jest zawarcie pisemnego porozumienia zmieniającego istniejącą umowę o pracę. Alternatywnie, strony mogą podpisać nową umowę o pracę, która uwzględnia zmienione warunki zatrudnienia. Ważne jest, aby pamiętać, że pracodawca nie może jednostronnie narzucić pracownikowi takiej zmiany, jeśli pracownik pracuje na pełen etat. Podobnie, pracownik nie może wymusić na pracodawcy wprowadzenia krótszego tygodnia pracy.

c) Wynagrodzenie a 4-dniowy tydzień pracy

Przejście na 4-dniowy tydzień pracy nie może skutkować obniżeniem wynagrodzenia pracownika. Pracownik ma prawo do otrzymywania pełnego, dotychczasowego wynagrodzenia, nawet jeśli pracuje o dzień krócej w tygodniu. Co więcej, pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika odrabiania udzielonego dodatkowego dnia wolnego w przyszłości, na przykład w formie darmowych nadgodzin.

d) Odpoczynek tygodniowy

Zgodnie z polskim prawem pracy, odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę i trwać 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 6:00. W sytuacjach, gdy praca w niedzielę jest dozwolona, odpoczynek może być przesunięty na inny dzień tygodnia.

Podsumowując, chociaż polskie przepisy prawa nie przewidują konkretnych regulacji dotyczących 4-dniowego tygodnia pracy, istnieje pewna elastyczność, która pozwala na wprowadzenie takiego modelu na mocy indywidualnych porozumień między pracodawcą a pracownikiem. Ważne jest jednak, aby wszelkie zmiany były dokonywane z poszanowaniem praw pracownika i z zachowaniem odpowiednich standardów wynagrodzenia oraz odpoczynku.

 

Jak wprowadzić czterodniowy tydzień pracy?

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, przeprowadź dokładną analizę potrzeb i możliwości Twojej firmy. Obejmuje to ocenę obecnego poziomu produktywności, kosztów operacyjnych oraz satysfakcji pracowników. Zastanów się, czy taki model pracy będzie odpowiedni dla Twojego biznesu i czy przyniesie oczekiwane korzyści.

Przed wprowadzeniem zmian, ważne jest przeprowadzenie konsultacji z pracownikami. Zbierz ich opinie, pytania i obawy dotyczące czterodniowego tygodnia pracy. Może to pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów i wypracowaniu rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.

Autopromocja

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, opracuj szczegółowy plan wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy. Określ, które dni będą dniami pracy, jakie będą godziny pracy oraz jakie zmiany będą konieczne w zakresie organizacji pracy. Uwzględnij również ewentualne potrzeby szkoleniowe i dostosowania w zakresie infrastruktury.

Jasna i przejrzysta komunikacja jest kluczem do pomyślnego wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy. Poinformuj pracowników o planowanych zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem, odpowiedz na ich pytania i rozwiej wszelkie wątpliwości. Regularne aktualizacje i informacje na temat postępów wdrożenia mogą pomóc w zachowaniu pozytywnego nastawienia wśród zespołu.

Po wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy, ważne jest regularne monitorowanie i ocena jego skutków. Zbieraj informacje na temat produktywności, satysfakcji pracowników oraz ewentualnych problemów, które mogą się pojawić. Na podstawie zebranych danych dokonuj niezbędnych korekt i dostosowań.

Pamiętaj, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to eksperyment, który może wymagać pewnych modyfikacji w trakcie wdrażania. Bądź elastyczny i otwarty na sugestie pracowników. Jeśli okaże się, że model ten nie przynosi oczekiwanych korzyści, bądź gotowy do powrotu do tradycyjnego modelu pracy lub wprowadzenia innych zmian.

Kończąc, czterodniowy tydzień pracy to koncepcja, która może przynieść wiele korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Jednak jej wprowadzenie wymaga starannego planowania i konsultacji z zespołem. Ważne jest również uwzględnienie aspektów prawnych i gwarancji zachowania dotychczasowego wynagrodzenia dla pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marcin
  2023-09-12 10:51:39
  U mnie nadal 6 dniowy tydzień pracy, a tu myślą nad 4 dniowym. Chyba tylko w urzędach takie coś będzie. Na produkcji żywności nie zmieni się nic.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundusz premiowy dla pracowników Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Rząd przyjął projekt zmian przepisów

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Zamiast funduszu premiowego środki finansowe będą mogły być przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracowników.

Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

REKLAMA

Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

REKLAMA