| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę - reaktywacja

Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę - reaktywacja

Jeżeli święto przypada na dzień wolny od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (najczęściej jest to sobota), to pracownik powinien otrzymać dodatkowy dzień wolny od pracy. Przepis art. 130 § 2 (1) Kodeksu pracy narusza konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Święto wypadające w niedzielę nie daje dodatkowego dnia wolnego.

Kwestionowana regulacja nie znajduje usprawiedliwienia w zasadach konstytucyjnych, zwłaszcza zasadzie sprawiedliwości społecznej.

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika, że między zasadą równości wobec prawa a zasadą sprawiedliwości społecznej istnieje ścisły związek. Obie zasady w znacznym stopniu nakładają się na siebie. Zasada sprawiedliwości społecznej nakazuje w szczególności, by równo traktować podmioty prawa charakteryzujące się daną istotną cechą.

Wprowadzanie zróżnicowania podmiotów prawa jest dopuszczalne na gruncie zasady równości, jeżeli służy realizacji sprawiedliwości społecznej.

Konsekwencją tego jest stwierdzenie, że zróżnicowanie niesprawiedliwe jest zakazane. Trybunał wskazał także, że jeżeli w podziale dóbr i związanym z tym podziale ludzi występują niesprawiedliwe różnice, wówczas różnice te uważane są za nierówność.

Występujący w niniejszej sprawie podział dóbr, tu: prawo do wolnego dnia w zamian za święto, oraz związany z nim podział pracowników na tych, którym przysługuje to prawo, jeżeli święto przypada na dzień pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy oraz na tych, którym prawo to nie przysługuje, jeżeli święto przypada na dzień wolny od pracy według rozkładu czasu pracy, jest oparty na arbitralnym kryterium różnicującym, a zatem jest to rozróżnienie niesprawiedliwe i krzywdzące dla tej ostatniej grupy pracowników.

Wyrok Trybunału można ocenić korzystnie z punktu widzenia pracowników, zwłaszcza, że święto Trzech Króli pozostaje dniem wolnym od pracy. Jeżeli zatem święto wypadnie w dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (najczęściej jest to sobota ale może to być i inny dzień tygodnia oprócz niedzieli), to pracodawca powinien wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny z tego tytułu. Święto wypadające w niedzielę nie daje dodatkowego dnia wolnego.

Pracownicy, którzy mają wolne soboty nie skorzystają z prawa do dodatkowego dnia wolnego za święto ani w 2012 roku ani w 2013 roku, bowiem do końca 2013 roku nie zdarza się sytuacja, by jakieś święto wypadło w sobotę.

Dzień wolny od pracy a obliczenie terminu podatkowego

Zdaniem TK ustawodawca w art. 130 § 21 kodeksu pracy naruszył konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieznajdujące racjonalnego uzasadnienia kryterium zróżnicowania.

Trybunał konstytucyjny stwierdził ponadto, że zarówno niedziela, jak i święto, zgodnie z art. 1 ustawy o dniach wolnych od pracy są dniami wolnymi od pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »