| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Odmowa przywrócenia do pracy związkowca

Odmowa przywrócenia do pracy związkowca

Zwolniony związkowiec, który rażąco naruszył obowiązki pracownicze, musi liczyć się z tym, że sąd zamiast roszczenia o przywrócenie do pracy zasądzi jedynie odszkodowanie.

Przywrócenie pracownika do pracy ma wpływ na sytuację całej społeczności pracowników danego zakładu pracy. Jest przez nich oceniane i z tego faktu wyprowadzają oni wnioski co do swego postępowania w przyszłości. Nie można więc akceptować sytuacji, w której przywrócenie pracownika do pracy będzie powodowało obniżenie dyscypliny pracy lub budziło zgorszenie wśród załogi. Nie takie jest społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa powrotu do pracy (wyrok SN z 24 lutego 1998 r., I PKN 539/97). Niecelowe z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego byłoby również przywrócenie do pracy np. działacza związkowego spożywającego alkohol w pracy i pod jego wpływem wygłaszającego obraźliwe uwagi pod adresem swoich przełożonych i współpracowników.

Przykład

Józef J. był zatrudniony w Spółce X i zarazem pełnił funkcję członka zarządu zakładowej organizacji związkowej, którego stosunek pracy podlega ochronie z mocy art. 32 ustawy o związkach zawodowych. Podczas zebrania załogi Józef J. wielokrotnie w sposób wulgarny wypowiadał się o dyrektorze zarządzającym Spółką, w której pracował, bezzasadnie zarzucając mu nieudolność. Ponadto po zakończeniu zebrania, będąc pod wpływem alkoholu, zatelefonował do dyrektora, grożąc mu pozbawieniem życia. Spółka X postanowiła wypowiedzieć mu z tych powodów umowę o pracę. Zwróciła się do zarządu zakładowej organizacji związkowej o udzielenie na to zgody. Ten jednak odmówił. Wówczas Spółka złożyła Józefowi J. wypowiedzenie umowy o pracę bez zgody związku zawodowego. Pracownik wniósł od tego wypowiedzenia odwołanie do sądu, domagając się przywrócenia go do pracy. Sąd pracy ustalił, że wypowiedzenie umowy było sprzeczne z przepisami prawa pracy, równocześnie jednak stwierdził, że przywrócenie Józefa J. do pracy jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa i zamiast przywrócenia do pracy zasądził na jego rzecz odszkodowanie.

Za nadużycie prawa może być także uznane żądanie przywrócenia do pracy członka zarządu zakładowej organizacji związkowej, którego wypowiedzenie dokonane zostało bez zgody tej organizacji, lecz jest następstwem jego negatywnej oceny kwalifikacyjnej na zajmowanym stanowisku, niewłaściwym stosunkiem do interesantów, brakiem zdyscyplinowania czy dbałości o doskonalenie własnych kwalifikacji zawodowych oraz złym kierowaniem podwładnymi w ramach powierzonej mu funkcji (wyrok SN z 5 lipca 2002 r., I PKN 967/00).

W orzecznictwie sądowym podnoszono także, że niecelowe byłoby przywrócenie do pracy pracowników, którzy utworzyli związek zawodowy tylko w celu uzyskania szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy, już po otrzymaniu wypowiedzeń umów o pracę. Stanowi to nadużycie wolności związkowej i prowadzi do oceny, że roszczenie tych pracowników o przywrócenie do pracy jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa i nie podlega ochronie (wyrok SN z 27 lutego 1997 r., I PKN 17/97).

Podstawa prawna:

• art. 45 § 3, art. 56 § 2 Kodeksu pracy,

• art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),

• orzeczenia Sądu Najwyższego:

- z 30 marca 1994 r. (I PZP 40/93, OSNC 1994/12/230),

- z 17 września 1997 r. (I PKN 273/97, OSNP 1998/13/394),

- z 24 lutego 1998 r. (I PKN 539/97, OSNP 1999/3/87),

- z 5 lipca 2002 r. (I PKN 967/00, OSNP-wkł. 2003/4/8),

- z 27 lutego 1997 r. (I PKN 17/97, OSNP 1997/21/416).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK