| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zobowiązałem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej do wskazania godzin jego urzędowania w zakładzie, jak również umieszczania stosownej adnotacji w księdze ewidencji wyjść prywatnych w przypadku opuszczenia terenu zakładu pracy w tych godzinach. Pracownik zarzucił, że moje działanie narusza przepisy ustawy o związkach zawodowych. Czy faktycznie nie mam możliwości kontrolowania sposobu wykorzystywania przez pracownika takiego zwolnienia od pracy? Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej?

Czynność doraźna

Odmienny charakter prawny ma natomiast zwolnienie pracownika od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy (art. 25 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Zwolnienie to może dotyczyć każdego członka związku zawodowego, bez względu na pełnioną przez niego funkcję związkową (w zarządzie, w komisji rewizyjnej). W tym przypadku zwolnienie od pracy ma na celu wykonanie czynności doraźnej o charakterze jednorazowym bądź incydentalnym.

Za doraźną czynność można uznać czynność niecierpiącą zwłoki, której podjęcie w danym dniu jest niezbędne do zachowania praw związku, jego członków lub innych pracowników, którym związek zapewnia ochronę (wyrok SN z 6 czerwca 2001 r., I PKN 460/00). Podstawą skorzystania z powyższego uprawnienia jest skierowany do pracodawcy szczegółowo uzasadniony wniosek zarządu, do celów dowodowych sporządzony w formie pisemnej. Uznaje się, że jeśli związek wystąpi o udzielenie zwolnienia na wykonanie doraźnej czynności wynikającej z funkcji związkowej, pracodawca może zażądać udokumentowania przez zakładową organizację związkową konieczności udzielenia takiego zwolnienia.

Czynność doraźna ma odmienny charakter od zwolnienia od pracy na czas kadencji w zarządzie. Zwolnienie na czas kadencji wiąże się wyłącznie ze sprawowaniem określonej funkcji w zarządzie oraz z liczbą członków związku zatrudnionych w zakładzie. Z kolei zwolnienie na czas wykonania doraźnej czynności może być udzielone w okolicznościach „niecierpiących zwłoki” w celu podjęcia przez członka związku konkretnych działań. W związku z tym mogą Państwo zażądać od zarządu związku, aby wykazał, że określonej we wniosku czynności nie można wykonać w czasie wolnym od pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 25, art. 31, art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r. (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 71, poz. 336),
  • art. 52 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracownik zwolniony w całości lub w części z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej ma obowiązek niezwłocznie i bez uprzedniego wezwania pracodawcy przystąpić do pracy po upływie tej kadencji. Niewykonanie tego obowiązku uprawnia pracodawcę do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych, aż do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia włącznie, nie powoduje jednak wygaśnięcia stosunku pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2002 r., I PKN 233/01, OSNP 2004/6/96)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK