reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy sąd może przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca, zatrudnionego na umowę okresową

Czy sąd może przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca, zatrudnionego na umowę okresową

Zwolniony bezprawnie, szczególnie chroniony związkowiec będzie miał prawo żądania przywrócenia do pracy także wówczas, gdy jest zatrudniony na czas określony. Tak orzekł w wyroku z 12 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 4/10, Dz.U. Nr 135, poz. 912).

Rozstrzygnięcie trybunału

Trybunał Konstytucyjny nie zajmował się kwestią konsultacji związkowej z art. 38 k.p. – w tym zakresie sprawę umorzył ze względu na niedopuszczalność orzekania (kwestia zgodności z konstytucją art. 38 k.p. wykraczała bowiem poza zakres sprawy).

Natomiast odnośnie do art. 50 § 3 k.p. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 12 lipca 2010 r. (sygn. akt P 4/10) orzekł, że przepis ten – w zakresie, w jakim pomija prawo pracownika znajdującego się pod ochroną przewidzianą w art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych, do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o tej ochronie – jest niezgodny z konstytucją.

Uzasadniając rozstrzygnięcie trybunał wskazał, że sankcje wobec pracodawcy – zarówno cywilne (odszkodowanie uregulowane w k.p.), jak i karne (art. 35 ustawy o związkach zawodowych) nie wystarczają do prawidłowej realizacji wolności związkowej i reprezentowania praw pracowniczych.

Ukaranie pracodawcy i nakaz zapłaty odszkodowania na rzecz bezprawnie zwolnionego związkowca nie rozwiązują najważniejszego problemu – niemożności przywrócenia do pracy usuniętego z zakładu pracy działacza związkowego, który był zatrudniony na czas określony. Przewidziana w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych szczególna ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych odnosi się bowiem do wszystkich stosunków pracy, bez względu na podstawę ich nawiązania (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę). Nie ma również znaczenia, czy stosunek pracy został nawiązany na czas nieokreślony czy na czas określony, ani w jakim wymiarze czasu pracy pracownik jest zatrudniony.

Efektem całkowitego braku możliwości wystąpienia z roszczeniem wobec pracodawcy o przywrócenie do pracy może być uniemożliwienie działalności związkowej. Pracownicy zakładający i przewodzący związkom zawodowym są szczególnie narażeni na konflikty z pracodawcami. Są wprawdzie chronieni przed zwolnieniem, ale ta ochrona jest często iluzoryczna. To zaś godzi w konstytucyjną zasadę wolności zrzeszeń i wolności działalności związkowej.

Wnioski z orzeczenia

Niezgodność z konstytucją art. 50 § 3 k.p. uniemożliwiającego przywrócenie do pracy zwolnionego za wypowiedzeniem związkowca zatrudnionego na czas określony nie oznacza, że każde takie roszczenie powinno być uwzględnione.

Zasadą jest nadal możliwość zasądzenia wyłącznie odszkodowania. Natomiast na zasadzie wyjątku pracownik będący działaczem związkowym, chroniony na mocy art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych, będzie mógł teraz żądać albo przywrócenia do pracy, albo odszkodowania. O tym zaś, co się należy pracownikowi – związkowcowi decydować będzie sąd.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama