REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Układy zbiorowe we Francji

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Układy zbiorowe we Francji/Fot. Fotolia
Układy zbiorowe we Francji/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki stosowaniu układów zbiorowych, pracownicy mogą korzystać z dostosowanych do ich potrzeb warunków pracy. Układy zbiorowe (fr. Conventions Collectives) decydują we Francji o kształcie zatrudnienia w 98% przypadków.

W poprzednich publikacjach poruszaliśmy już problem układów zbiorowych i ich funkcjonowania w Niemczech. Dziś dowiecie się więcej o tym, jak działają one we Francji.

Autopromocja

Układy zbiorowe (fr. Conventions Collectives) decydują we Francji o kształcie zatrudnienia w 98% przypadków. Kodeks pracy jest ogólny i określa jedynie ramy, w obrębie których można uszczegóławiać warunki pracy. Inaczej niż w Niemczech, nie wynika to z mocnej pozycji związków zawodowych, ale z wysiłków Ministerstwa Pracy, które wdrożyło odpowiednie procedury.

Dzięki stosowaniu układów zbiorowych, pracownicy mogą korzystać z dostosowanych do ich potrzeb warunków pracy. Prawa obejmujące stosunkowo wąskie grupy specjalistów pozwalają lepiej uwzględnić specyfikę poszczególnych branż. Łatwiej jest też przeprowadzić renegocjacje warunków zatrudnienia, co wpływa na korzystną dla obu stron elastyczność tego rozwiązania – w przypadku Polskiego Kodeksu pracy, znacznie trudniej o równie elastyczne zasady funkcjonowania.

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Negocjowane między pracodawcami i związkami zawodowymi układy zbiorowe, określają ogół warunków pracy oraz zabezpieczeń socjalnych pracowników. Zdarza się, że zawierane są umowy zbiorowe, odnoszące się jedynie do konkretnego aspektu (czas pracy, płace, urlopy, itp). Układy, jak i umowy zbiorowe mogą być zawierane na wielu poziomach - branżowym, przedsiębiorstwa bądź zakładu. Pracownika obowiązuję te zapisy, które są dla niego najkorzystniejsze – układ na poziomie zakładu nie może narzucić warunków pracy gorszych niż te, które wynikają z zapisów w branżowym układzie zbiorowym; może jednak wprowadzić płace wyższe niż te wymagane w branży. Ministrowie pracy, stosunków społecznych i solidarności oraz rolnictwa i rybołówstwa mają możliwość „rozszerzyć” zakres obowiązywania dobrego w ich mniemaniu układu zbiorowego, funkcjonującego np. na poziomie przedsiębiorstwa, na wszystkie podmioty sektora działalności, której dotyczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed podjęciem zatrudnienia pamiętaj:

- dowiedz się jaki układ zbiorowy obowiązuje w Twoim miejscu pracy,

- zapoznaj się z jego treścią (możesz poprosić o polską wersję językową dokumentu!).

Podczas trwania zatrudnienia:

- sprawdzaj, czy stawki i świadczenia, które otrzymujesz od pracodawcy są zgodne z obowiązującym układem zbiorowym.

Jeśli uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone, skontaktuj się z:
- Francuską Inspekcją Pracy – Inspection du travail (zorganizowana jest w terytorialne jednostki zwane DIRECCTE (Directions régionales des entreprises, de la concurrence, de la consommation, du travail et de l’emploi). Tutaj można wyszukać właściwą inspekcję po kodzie pocztowym: http://www.emploi.gouv.fr/presentation/carte_direccte
- Polskim konsulem we Francji (w Paryżu bądź w Lyonie) http://www.paryz.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ http://www.lyon.msz.gov.pl/pl/
- Francuskim związkiem zawodowym – o właściwy dla Ciebie spytaj w miejscu pracy.

Gdzie znaleźć odpowiedni dla stanowiska układ pracy? W jakim polskim stowarzyszeniu szukać pomocy w razie łamania swoich praw? Na te pytanie znajdziecie odpowiedzi w pełnej wersji artykułu, dostępnego na naszej stronie internetowej: UKŁADY ZBIOROWE WE FRANCJI - PEŁNA WERSJA ARTYKUŁU - https://www.pracujwunii.pl/uklady-zbiorowe-we-francji/

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA