REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Ustalenia stron układu zbiorowego pracy. /Fot. Fotolia
Ustalenia stron układu zbiorowego pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustalenia w układzie zbiorowym pracy pozostawia się zupełnej swobodzie stron. Ustawodawca nie nakłada na zakład pracy obowiązku zawarcia układu zbiorowego pracy. Zawarcie układu zależy jedynie od woli pracodawcy i zakładowej organizacji związkowej. Czego mogą dotyczyć ich ustalenia?

Budowa układu

Układ dzieli się na dwie części: normatywną oraz obligacyjną. Pierwsza z nich zawiera informacje dotyczące treści stosunku pracy, natomiast druga wzajemne zobowiązania stron układu (dotyczące stosowania układu i przestrzegania jego postanowień).

Autopromocja

W części obligacyjnej układu zbiorowego pracy wskazuje się na wzajemne zobowiązania stron układów zbiorowych pracy. Art. 2411 Kodeksu pracy wymienia ustalenia stron układu zbiorowego pracy, które mogą być w nim zawarte. Zgodnie z tym przepisem strony mogą w szczególności ustalić:

  1. sposób publikacji układu i rozpowszechniania jego treści,
  2. tryb dokonywania okresowych ocen funkcjonowania układu,
  3. tryb wyjaśniania treści postanowień układu oraz rozstrzygania sporów między stronami w tym zakresie.

W przepisie użyto sformułowania „w szczególności”, co wskazuje na jedynie przykładowe wyliczenie dopuszczalnych ustaleń. Zgodnie z powyższym strony mogą szeroko regulować swoje zobowiązania. Wynika to z dużej swobody w kształtowaniu stosunków między stroną pracowniczą a pracodawczą na gruncie zbiorowego prawa pracy.

Zobacz również serwis: Układy zbiorowe pracy

Publikacja i rozpowszechnianie treści układu

W świetle Kodeksu pracy układy zbiorowe pracy stanowią źródła prawa pracy, a więc powinny być opublikowane, rozpowszechnione i w konsekwencji znane wszystkim pracownikom. Pracodawca ma obowiązek dokonać tego na podstawie postanowień zawartych w układzie zbiorowym pracy (art. 2411pkt 1 Kodeksu pracy). Publikacja i rozpowszechnienie treści układu odbywa się w sposób zwyczajowo przyjęty u pracodawcy. W praktyce najczęściej dochodzi do tego przez doręczenie dokumentów organizacjom zakładowym i związkom zawodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 24112 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy na pracodawcy ciąży obowiązek dostarczenia zakładowej organizacji związkowej niezbędnej liczby egzemplarzy układu, udostępnienia na żądanie pracownika do wglądu tekst układu i wyjaśnienia jego treści oraz zawiadomienia pracowników o wejściu układu w życie, o zmianach dotyczących układu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu układu.

Polecamy także: Układ zbiorowy pracy - protokoły dodatkowe

Okresowe oceny funkcjonowania układu

Postanowienia układu zbiorowego pracy powinny być precyzyjne, zrozumiałe dla stron i zgodne z ich ustaleniami. W celu prawidłowego stosowania układu można wprowadzić w jego treści postanowienia o działaniu mechanizmu okresowych ocen funkcjonowania układu. W toku przeprowadzanych ocen może wyniknąć potrzeba modyfikacji czy sprecyzowania postanowień układu.

Przykład

Strony układu mogą przewidzieć następujące postanowienie:

"Strony zobowiązują się do dokonywania okresowych ocen funkcjonowania układu co najmniej raz w roku w terminie do końca marca każdego roku kalendarzowego. Powołają każdorazowo w tym celu komisję składającą się z 4 osób (po 2 osoby wyznaczy każda ze stron). Komisja dokonuje oceny funkcjonowania układu na posiedzeniu, formułuje wnioski na piśmie, na podstawie których przeprowadza się ewentualne negocjacje dotyczące zmiany lub rozwiązania układu."

Spory między stronami

Stosowanie układu zbiorowego pracy może nasunąć pewne wątpliwości i w konsekwencji spowodować konieczność wyjaśnienia jego treści. Co więcej, zawsze może powstać spór między stronami układu. Aby temu przeciwdziałać, wśród postanowień układu należy określić tryb wyjaśniania wątpliwości, rozstrzygania sporów i przeprowadzania rokowań.

WAŻNE!

Układ zbiorowy pracy określając rozstrzyganie sporów pomiędzy jego stronami, może zawierać postanowienia odmienne od przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Układ może dopuszczać powołanie:

  • komisji specjalnych (rozstrzyganie istniejącego sporu przy przyjęciu wykładni określonej w układzie)
  • komisji stałych (funkcjonowanie przez cały okres obowiązywania układu).

Komisje mogą więc powstawać przy pojawieniu się konkretnego problemu i tylko w celu rozwiązania danego problemu. Dopuszcza się również możliwość powoływania komisji na cały okres trwania układu zbiorowego pracy. Warto jednak wspomnieć, że komisje najczęściej powoływane są do rozstrzygania konkretnych spraw.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA