| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Strajk jest jednym ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Aby był legalny, musi spełniać warunki określone w przepisach prawa. Kiedy strajk jest legalny i jaka jest odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku?

Przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku, podmiot reprezentujący interesy pracowników powinien wziąć pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem. Chodzi więc o zachowanie równowagi pomiędzy roszczeniami, a formą ich dochodzenia.

Odpowiedzialność za udział w nielegalnym strajku

Wszystkie wskazane powyżej elementy muszą wystąpić aby można było mówić o legalnym strajku pracowniczym. Jaka odpowiedzialność ponoszą pracownicy za udział w nielegalnym strajku?

Polecamy serwis: Związki zawodowe

Podkreślić należy przede wszystkim, iż prawo do strajku należy do podstawowych praw człowieka oraz wolności związkowych, wobec czego udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z prawem, nie będzie stanowić naruszenia obowiązków pracowniczych. Przede wszystkim, kryterium oceny legalności strajku określają przepisy ustawy, a nie postanowienia statutu związku zawodowego lub uchwał związkowych, zaś strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy. Stopień nielegalności strajku ma istotny wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie, kierowanie akcją strajkową lub udział w strajku (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2007 roku w sprawie o sygnaturze I PK 209/2006).

Jak stwierdził sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 marca 1992 roku, w sprawie o sygnaturze akt I PRN 11/92, w zakresie odpowiedzialności porządkowej (organizacyjnej), za udział w nielegalnym strajku, należy odróżnić odpowiedzialność organizatorów takiego strajku, od jego zwykłych uczestników. Organizatorzy nielegalnego strajku ponoszą bowiem odpowiedzialność zaostrzoną, uczestnicy zaś – na ogólnych zasadach ustanowionych w kodeksie pracy.

Istotnym warunkiem legalności strajku jest zorganizowanie i przeprowadzenie referendum strajkowego w sposób umożliwiający swobodne wyrażenie woli przez głosujących pracowników, które to podlega kontroli sądowej, przy czym udział pracownika w strajku, który okazał się być nielegalny z powodu sfałszowania wyniku referendum strajkowego, ujawnionego dopiero w postępowaniu sadowym, nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a więc nie uzasadnia rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy, chyba że ten wiedział, że referendum było sfałszowane a strajk nielegalny (wyrok Sądy Najwyższego z dnia 17 maja 2012 roku w sprawie o sygnaturze akt. I PK 217/2011).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »