REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Spór zbiorowy - wszczęcie. /Fot. Fotolia
Spór zbiorowy - wszczęcie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników. Kiedy następuje jego wszczęcie?

Rokowania

Autopromocja

Zgodnie z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych rozpoczęcie sporu następuje z dniem wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami (na przykład w sprawach warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych), jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni.

Forma

Problem dotyczy formy wystąpienia z żądaniami do pracodawcy. Ustawa nie wspomina o tym, w jaki sposób miałoby do tego dojść. Wydaje się więc, że w takiej sytuacji wystarczy ustne wystąpienie do pracodawcy. Bezpieczniej jednak zgłaszać żądania na piśmie.

Zobacz także: Procedura prowadzenia sporu zbiorowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy wystąpienia do pracodawcy

W zgłoszeniu sporu należy określić przedmiot żądań objętych sporem. Co jeśli zgłoszenie żądań będzie miało braki formalne lub nie będzie mieściło się w dopuszczalnym przez ustawę zakresie? Zgłoszenie żądań musi spełniać wszystkie wymogi z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W przeciwnym razie nie można wystąpienia nazwać zawiązaniem sporu.

Zgodnie ze wskazaniami ustawy powinno zawierać:

  1. podmiot występujący z żądaniami;
  2. określenie czyje prawa i interesy są reprezentowane przez związek;
  3. żądania pracownicze.

Podmiot występujący z żądaniami

Określenie podmiotu występującego z żądaniami powinno wskazywać na związek zawodowy lub kilka związków zawodowych oraz wskazywać ich nazwy. Występować w interesie organizacji związkowej może również wspólna reprezentacja związkowa. W takiej sytuacji określa się, które związki zawodowe są przez nią reprezentowane. Należy wskazać także, kto je reprezentuje.

Zobacz również: Spór zbiorowy w zakładzie i co dalej

Zdarza się, że pracowników reprezentuje na ich prośbę związek zawodowy działający w innym zakładzie pracy. Wskazuje się wówczas ten fakt oraz określa wspomniany związek. Co więcej, w tym przypadku określa się również siedzibę tego związku (a więc zakład pracy) oraz wskazuje prośbę pracowników zakładu pracy o ich reprezentowanie w sporze.

Reprezentacja praw i interesów pracowniczych

Co więcej, należy zaznaczyć, kogo reprezentuje związek zawodowy. Może występować w interesie wszystkich pracowników zatrudnionych u pracodawcy albo określonej grupy zawodowej czy też pracowników danego działu lub zakładu (pracodawca wielozakładowy).

Określenie żądań

Określenie żądań powinno nastąpić w sposób konkretny. Muszą dotyczyć pracowników (np. podwyższenia wynagrodzenia o 15% wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę). Warto zaznaczyć, że nie dopuszcza się prowadzenia sporu zbiorowego w odnoszącego się do indywidualnych żądań pracowniczych, jeżeli ich rozstrzygnięcie jest możliwe w postępowaniu przed organem rozstrzygającym spory o roszczenia pracowników.

Zobacz: Spór zbiorowy nie dla spraw indywidualnych

Strajk

Podmiot zgłaszający spór może uprzedzić, że w razie nieuwzględnienia wysuniętych żądań zostanie ogłoszony strajk. Jego dzień nie może przypadać przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia sporu.

Zobacz także: Forum Kadry

Podjęcie rokowań przez pracodawcę

Pracodawca niezwłocznie podejmuje rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia, zawiadamiając równocześnie o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. z 1991 Nr 55, poz. 236 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA