| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem przysługującym pracownikowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę i niewykorzystania w naturze należnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do ekwiwalentu powstaje w dniu rozwiązania umowy.

Śmierć pracownika powoduje wygaśnięcie jego stosunku pracy, natomiast niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Prawo to jest prawem majątkowym wobec tego obejmuje je art. 631 § 2 k.p. Zgodnie z tym przepisem prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 z późn.zm.). W razie braku wymienionych osób prawa te wchodzą do spadku. Należy podkreślić, że zgodnie z tym przepisem wymienione w nim osoby uzyskują prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany przez zmarłego urlop niezależnie od tego, czy są jego spadkobiercami, czy nie. Oznacza to, że przepis ten przewiduje odmienny od zasad dziedziczenia porządek następstwa praw majątkowych wynikających ze stosunku pracy zmarłego pracownika. Według art. 631 § 2 k.p. w pierwszej kolejności prawo do tego ekwiwalentu uzyskują małżonek zmarłego oraz osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów wspomnianej ustawy, nawet jeśli nie byli oni spadkobiercami zmarłego. Natomiast w razie braku osób wymienionych art. 631 § 2 k.p. prawo do ekwiwalentu wchodzi do spadku po pracowniku i podlega ogólnym regułom dziedziczenia.

Przykład

Robert L. sporządził testament, w którym powołał do spadku jako jedynego spadkobiercę swojego ojca, wyłączając od dziedziczenia żonę i dziecko. Mimo to w razie śmierci Roberta L. jego żona i dziecko spełniające warunki wymagane do otrzymania renty rodzinnej będą uprawnieni do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Wyłączenie ogólnych reguł dziedziczenia ma na celu ułatwienie osobom najbliższym uzyskania kwot ekwiwalentu za niewykorzystany przez zmarłego urlop, bez potrzeby przeprowadzania skomplikowanego postępowania spadkowego. Podobnie wypowiadał się także Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z 11 grudnia 1996 r. (sygn. akt III APz 18/96) stwierdzając, że art. 631 § 2 k.p. dotyczy materii wejścia w konkretne prawa po zmarłym pracowniku, a regulacja ta określa istotnie uproszczone, bo z pominięciem prawa spadkowego, zasady realizacji świadczeń wynikających ze stosunku pracy, w którym pozostawał zmarły pracownik na rzecz jego najbliższej rodziny. Realizacja tych świadczeń będzie mogła następować na rzecz małżonka i innych członków rodziny, do utrzymania których zmarły pracownik przyczyniał się za życia, bez wymogu uprzedniego wydania przez sąd spadkowy postanowienia o stwierdzeniu praw do spadku oraz o podziale tego spadku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »