| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie to nie jest równoznaczne z tzw. wynagrodzeniem zasadniczym. Obejmuje ono także inne składniki wynagrodzeniowe i świadczenia ze stosunku pracy.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika. Powyższa kwota dotyczy pełnowymiarowego zatrudnienia w danym miesiącu, z zastrzeżeniem, że w okresie pierwszego roku pracy pracownika (rozumianego jako wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego) może być ona niższa – co najmniej 80% jej wysokości. W przypadku zatrudnienia w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wysokość tę ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy, którą pracownik ma w tym okresie przepracować.

Polecamy także: Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze także zasady i terminy wypłaty poszczególnych składników, świadczeń. Jeżeli w danym miesiącu wynagrodzenie pracownika byłoby niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia (np. jeden lub więcej ze składników wynagrodzenia byłyby wypłacany kwartalnie lub wynikałoby to z rozkładu pracy pracownika) należy je uzupełnić – wyrównać do poziomu wynagrodzenia minimalnego. Wyrównanie takie wypłaca się za dany miesiąc łącznie z wypłatą wynagrodzenia albo za każdą godzinę pracy (w przypadku wynagrodzenia ustalanego według godzinowych lub miesięcznych stawek).

W przypadku wyrównania godzinowego stanowi ono różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczoną na godzinę pracy. Wyrównanie godzinowe stosuje się również w do wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Czytaj także

Autor:

radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę. /Fot. Fotolia
Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę. /Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK