REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia zasadnicze, całkowite i premie w bankach

HRM partners
ekspert z zakresu HR
Wynagrodzenia w bankach. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenia w bankach. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kompleksowe badania wynagrodzeń w bankowości zostały wykonane już po raz dziewiąty przez firmę HRM partners. Na jakim poziomie utrzymują się wynagrodzenia zasadnicze, całkowite oraz premie w bankach?

Wynagrodzenia zasadnicze, całkowite oraz premie w bankach

Firma HRM partners po raz dziewiąty dokonała kompleksowego badania wynagrodzeń w bankowości, zbierając dane, dotyczące nie tylko poziomów wynagrodzeń zasadniczych i całkowitych ale także informacje odnośnie praktyk premiowania w bankach. Dlaczego porównywanie zakresu wynagrodzenia zmiennego i praktyk premiowania a nie tylko poziomów wynagrodzeń będzie miało coraz większe znaczenie?

Autopromocja

Wzrost płac w sektorze bankowym pomimo kryzysu był nieco wyższy niż w innych branżach. Relatywnie niewiele spadły płace zmienne wypłacane w sprzedaży (przeciętnie 27% w 2013 roku w porównaniu do 29% w roku 2008). Wskazuje to, że banki bardzo dobrze potrafią sobie radzić z kryzysem i dostosowywać systemy wynagrodzeń do sytuacji w otoczeniu. W zależności od stanowiska, w porównaniu z rokiem 2012, największa zmiana wynagrodzeń dotyczyła menedżerów (mediana wzrostu stawki o 4,6%). W przypadku specjalistów i pracowników wsparcia zmiana ta wynosiła 3,4%. Biorąc pod uwagę piony działalności, wynagrodzenia najbardziej wzrosły w bankowości inwestycyjnej (4,2%) i centrali (4,1 %). 

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

Ale oczywiście zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko pieniądze…

Dlatego też, porównując się do rynku, warto brać pod uwagę nie tylko wielkości wynagrodzeń zasadniczych i całkowitych, ale także poznawać praktyki premiowania na rynku bankowym i ich zróżnicowanie dla różnych grup stanowisk. Skonstruowanie konkurencyjnego pakietu wynagrodzeń będzie w coraz większym stopniu polegało na doborze różnorodnych narzędzi płacowych, benefitów i innych pozapłacowych elementów wynagrodzenia (podejście Total Rewards).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji zmian zachodzących nie tylko w branży, ale i na rynku pracy, szczególnie ważne będzie przyciągnięcie i utrzymanie odpowiednich pracowników, co wiąże się ze zmianą podejścia do motywowania – koniecznością odpowiedniej segmentacji pracowników (w myśl zasady „one size does not fit all”) oraz zaprojektowaniem takiego systemu i narzędzi motywowania, które będą uwzględniać specyficzne potrzeby zatrudnionych.

Według prognoz Konsultantów HRM partners, następujące czynniki będą w szczególnym stopniu wpływać na konieczność przeformułowania podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi w bankowości oraz sposób konstruowania pakietów wynagrodzeń:

1. Koncentracja sektora bankowego – ma wpływ na strukturę i poziom zatrudnienia w bankowości: od połowy roku 2011 dynamika zatrudnienia w sektorze bankowym systematycznie maleje, natomiast ciągle rośnie dynamika osób zatrudnionych w centralach bankowych; wiąże się to z umiejętnym podejściem do derekrutacji, rozumianej nie tylko jako zwolnienia, ale także jako przemieszczenia pracowników w ramach organizacji. W procesie przekwalifikowania pracowników zasadne będzie zastosowanie form szkoleń odmiennych od tradycyjnych zajęć warsztatowo-wykładowych: on the job training (szkolenie na stanowisku pracy), job shadowing („podpatrywanie” pracy), czy wdrożenie programów mentoringowych.

Polecamy także: Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.


2. Wzrost znaczenia bankowości mobilnej – wpłynie nie tylko na relację zatrudnienia między oddziałami a centralą, ale także na jego strukturę: zrekrutowanie pracowników o odpowiednich umiejętnościach związanych z technologią (projektowanie aplikacji, platform komunikacyjnych, cyberbezpieczeństwa) i komunikacją (wzrost znaczenie obsługi klienta „na odległość” – call center, obsługa za pośrednictwem mobilnych punktów bankowych, PR). Przenoszenie się usług do kanału internetowego będzie miało wpływ na wzrost znaczenia marketingu i świadomego budowania marki banku (także jako pracodawcy) przy większym zaangażowaniu w komunikację za pomocą mediów społecznościowych i technologii.

3. Zmiana podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi – umiejętne zarządzanie wiekiem w organizacji, mające na celu jak najdłuższe utrzymanie pracowników 50+ oraz jednoczesne przyciągnięcie i utrzymanie w pracy przedstawicieli młodego pokolenia, które ceni partnerski styl zarządzania, równowagę między pracą i życiem prywatnym, czy zindywidualizowane podejście do rozwoju. W coraz większej ilości banków na świecie zmienia się także profil zatrudnianych osób – banki zatrudniają nie tylko absolwentów uczelni ekonomicznych ale także artystycznych i humanistycznych.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Informacje o badaniu:
W badaniu wzięło udział 9 banków, zebrane dane dotyczą ponad 65 tysięcy pracowników.

Konsultant odpowiedzialny:
Krzysztof KATOLO
Menedżer Zespołu Doradztwa
krzysztof.katolo@hrmpartners.pl
Tel.: +48 22 244 15 66 Kom.: +48 604 50 66 93

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

REKLAMA

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

REKLAMA