| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Opodatkowanie bonów towarowych

Opodatkowanie bonów towarowych

Przekazanie pracownikom bonów towarowych spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wartość bonów towarowych jest uznawana za przychód ze stosunku pracy.

Pracodawca jako płatnik będzie musiał opodatkować i pobrać podatek od nadwyżki ponad limit świadczeń rzeczowych przekazanych na rzecz pracownika, a także od wartości przekazanych bonów, które nie są traktowane jako świadczenie rzeczowe. Dla pracownika będzie to bowiem przychód ze stosunku pracy, opodatkowany według zasad ogólnych, czyli skali podatkowej.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą również spotykają się z bonami towarowymi. W wielu branżach bony stanowią element strategii promocyjnej, który ma zachęcić klienta czy kontrahenta do skorzystania z usług danej firmy. Pojawia się jednak problem, jakie skutki przekazanie i realizacja bonu wywołuje na gruncie ustawy o VAT.

Trzeba przypomnieć, że zgodnie z nową ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają:
• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
• eksport towarów;
• import towarów;
• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Dostawa towarów w rozumieniu ustawy o VAT to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Żeby sprawdzić, jaki należy traktować przekazanie bonu towarowego, należy przypomnieć także definicję świadczenia usług. Jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ bon towarowy jest dokumentem uprawniającym posiadacza do nabycia towarów w oznaczonym terminie, w określonym miejscu (firmie) nie może być uznany za towar w rozumieniu ustawy o VAT. Jest to tylko dokument uprawniający do zakupu określonych towarów. Jest on substytutem pieniądza. Przekazanie bonu nie będzie też ani świadczeniem usługi, ani dostawą towarów. Dlatego otrzymanie bonu towarowego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Firmy, które wykorzystują bony towarowe jako nagrody dla kontrahentów w ramach akcji promocyjnych, mogą wydatki z tym związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wszystko zależy od tego, czy podatnik będzie potrafił wskazać, że wydatki miały związek z przychodem firmy. Obecnie jest to nieco łatwiejsze. Należy podkreślić, że od 1 stycznia 2007 r. definicja kosztów została poszerzona o koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Z definicji wynika, że podatnik podatku od osób prawnych ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że mają one pośredni lub bezpośredni związek z przychodem i prowadzoną działalnością oraz nie są to wydatki wymienione w ustawie jako wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodu będą więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Jeżeli wykorzystanie bonów towarowych będzie miało pośredni lub bezpośredni wpływ na przychód firmy, wydatek z nimi związany można będzie uznać za koszt uzyskania przychodu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK