| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak do podstawy ekwiwalentu za urlop wliczać składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

Jak do podstawy ekwiwalentu za urlop wliczać składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

Podstawę wymiaru ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy ustala się, stosując w większości zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. W podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy pracodawcy muszą uwzględnić składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikom zarówno za okresy nie dłuższe niż miesiąc, jak i za okresy dłuższe, jednak najwyżej 12-miesięczne.

Dodatki wypłacone w 4 wskazanych okresach wyniosły odpowiednio: 46 zł (I kwartał) + 133 zł (II kwartał) + 0 zł (III kwartał) + 189 zł (I kwartał), co łącznie stanowi 368 zł.

Średni miesięczny dodatek wyniósł 30,67 zł (368 zł : 12 = 30,67 zł).

Dodatek w tej wysokości należy uwzględnić w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Składniki wynagrodzenia za krótszy okres zatrudnienia

Jeżeli pracownik przed nabyciem prawa do ekwiwalentu otrzymał zmienne wynagrodzenie za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru ekwiwalentu, podstawę tę stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany.

PRZYKŁAD

Przyjmijmy, że pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. nabędzie prawo do ekwiwalentu w czerwcu 2019 r. W okresie styczeń-maj 2019 r. otrzymał premię kwartalną za I kwartał w wysokości 600 zł. Kwotę premii należy podzielić przez 3, czyli przez liczbę miesięcy, za które przysługiwała: 600 zł : 3 = 200 zł. Premię w wysokości 200 zł trzeba wliczyć do podstawy wymiaru ekwiwalentu.

Podobnie należy postąpić w sytuacji, gdy w trakcie 12-miesięcznego okresu został wprowadzony nowy składnik wynagrodzenia za okres dłuższy niż 1 miesiąc i nie obowiązuje przez cały ten okres.

PRZYKŁAD

Od 1 września 2018 r. pracodawca wprowadził do systemu wynagradzania roczną premię wynikową wypłacaną do końca stycznia następnego roku. Pracownik, z którym w czerwcu 2019 r. zostanie rozwiązana umowa o pracę, otrzymał w styczniu 2019 r. pierwszą premię za okres od września do grudnia 2018 r. w wysokości 1780 zł. Do podstawy wymiaru ekwiwalentu za czerwiec 2019 r. należy przyjąć tę jedną premię wypłaconą za okres faktycznie przepracowany, ale nieobejmujący okresu od września 2018 r. do maja 2019 r., lecz okres od września do grudnia 2018 r. Podzielnikiem będzie tu liczba miesięcy, za które przysługiwała taka premia. Kwota tej premii, która zostanie wliczona do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, wyniesie 445 zł (1780 zł : 4 = 445 zł).

Przeliczenie składnika pensji w przypadku zmiany warunków wynagradzania

Wśród zasad wspólnych stosowanych do obliczenia wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu urlopowego znajduje się ta dotycząca konieczności przeliczenia składników, nie tylko za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, ale również za dłuższe niż 1-miesięczne, jeżeli doszło do zmiany warunków wynagradzania pracownika. W razie zmiany w zmiennych składnikach wynagrodzenia, w tym również za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed nabyciem prawa do ekwiwalentu lub w miesiącu nabycia do niego prawa, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian. Przepis ten zakłada zatem, że w całym okresie przyjętym do obliczenia ekwiwalentu pracownik otrzymywał zmienne składniki w nowej wysokości.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia 2019 r. pracownikowi przysługuje, poza wynagrodzeniem zasadniczym, premia kwartalna w wysokości 8% obrotu wypracowanego w kwartale. Do 31 grudnia 2018 r. pracownik miał prawo do premii kwartalnej w wysokości 5% obrotu oraz stałej miesięcznej premii w kwocie 500 zł. Umowa tego pracownika rozwiąże się z końcem maja 2019 r. Do obliczenia ekwiwalentu za urlop należy przyjąć okres od maja 2018 r. do kwietnia 2019 r. Ponieważ w tym czasie doszło do zmiany warunków wynagradzania polegającej na modyfikacji wysokości składnika zmiennego, należy go przeliczyć zgodnie z nową stawką. Przeliczenie polega na ustaleniu wysokości kwoty premii za 4 kwartały według nowego wskaźnika, czyli tak jakby przez 12 miesięcy pracownik miał prawo do premii w wysokości 8% wypracowanego obrotu.

PODSTAWA PRAWNA:

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekonomistka, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jak do podstawy ekwiwalentu za urlop wliczać składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc/fot.Shutterstock
Jak do podstawy ekwiwalentu za urlop wliczać składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc/fot.Shutterstock

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »