| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Wynagrodzenie przysługuje pracownikom za wykonywaną pracę. Jednak w pewnych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom pensję, gdy nie wykonują żadnej pracy.

Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika:

• będącego członkiem rady nadzorczej, działającej u zatrudniającego go pracodawcy, na czas niezbędny do uczestniczenia w posiedzeniach tej rady,

• pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi.

We wszystkich wskazanych wyżej przypadkach pracodawca obowiązany jest wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas nieobecności.

Odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku, gdy pracownik zostaje poproszony do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia albo wykonuje czynności biegłego. Pracodawca ma wówczas obowiązek zwolnić pracownika, jednak nie wypłaca mu za ten czas wynagrodzenia, a jedynie wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia, w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu.

Kiedy nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia

Nie każda usprawiedliwiona nieobecność pociąga za sobą prawo do wynagrodzenia. Niezawiniona przez pracownika niemożność dojechania do pracy, pobyt w areszcie albo więzieniu czy powstrzymywanie się od wykonywania pracy na podstawie art. 210 § 4 k.p. nie powodują nabycia przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. W sytuacji gdy nieobecność pracownika spowodowana jest inną przyczyną niż choroba, a za dni lub godziny nieprzepracowane nie nabywa prawa do wynagrodzenia, należy stosownie do art. 80 k.p. wynagrodzenie określone stawką miesięczną w stałej wysokości zmniejszyć proporcjonalnie do czasu nieprzepracowanego.

Zasady obliczania wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy

Za czas niewykonywania pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie obliczane według zasad zawartych w § 5 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

WaŻne!

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK