| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Przekroczenie normy średniotygodniowej - zasady wynagradzania

Przekroczenie normy średniotygodniowej - zasady wynagradzania

Wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, która spowodowała przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy, wynosi zawsze 100% wynagrodzenia.

Do składników takich należą m.in. dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, premia o charakterze stałym.

Podstawa obliczania dodatku

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za godziny nadliczbowe obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia ustalanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (art. 1511 § 3 k.p.).

Według uchwały składu 7 sędziów SN z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106) „wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania” obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego, również dodatek funkcyjny (jeśli taki pracownikowi przysługuje).

Zasady obliczania dodatku

Zasady obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz - w sytuacji gdy pracownik jest wynagradzany według stałej stawki miesięcznej lub za pomocą zmiennych składników wynagradzania - „normalnego wynagrodzenia” za jedną godzinę pracy reguluje § 4 i § 4a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Zgodnie z powyższym przy ustalaniu wysokości dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową podstawą obliczenia ww. dodatku będzie to wynagrodzenie. Podstawę obliczenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

W sytuacji gdy przy określaniu warunków wynagradzania nie została wyodrębniona stawka osobistego zaszeregowania, podstawę obliczenia dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych stanowi 60% wynagrodzenia ustalanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Obliczenia podstawy służącej do ustalenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej dokonuje się w sposób następujący:

• składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

• zmienne składniki wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie,

• z sumy powyższych kwot wylicza się 60%.

Tak wyliczona kwota stanowi podstawę ustalenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej.

Należy pamiętać, że pracę ponadwymiarową należy w pierwszej kolejności wynagrodzić dodatkiem za przekroczenie normy dobowej, a dopiero nieopłacone w ten sposób godziny nadliczbowe rekompensować dodatkiem z tytułu przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej.

Elżbieta Judasz

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »