| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczać wynagrodzenie przy wyjściach prywatnych

Jak obliczać wynagrodzenie przy wyjściach prywatnych

Przepisy dopuszczają możliwość odpracowania zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Jak obliczać wynagrodzenie, gdy pracownik skorzystał z wyjścia w celu załatwienia spraw prywatnych?

Pracownik jest zatrudniony na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Na jego wynagrodzenie składa się wyłącznie płaca zasadnicza w kwocie 3000 zł. W poprzednim miesiącu skorzystał z wyjść prywatnych w celu załatwienia spraw osobistych i odpracował je w następnym miesiącu. Poskutkowało to niewielkimi różnicami w jego wynagrodzeniu – kwota niewypłaconego wynagrodzenia za godziny, w których pracownik nie pracował, nie jest równa kwocie wynagrodzenia, które otrzymał za odpracowanie tych godzin w innym miesiącu. Czy taka sytuacja jest prawidłowa – pyta Czytelnik z Konina.

Tego typu sytuacja jest prawidłowa. Wynika ona ze sposobu ustalania stawki godzinowej, uzyskiwanej wskutek dzielenia pełnej kwoty wynagrodzenia zasadniczego przez liczb godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy tak przewidują przepisy prawa pracy (art. 80 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Oznacza to, że czas nieprzepracowany z powodu opuszczenia zakładu w celach innych niż służbowe ma charakter nieodpłatny, chyba że kwestia ta została odmiennie uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Przepisy dopuszczają możliwość odpracowania zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, które zostało udzielone zatrudnionej osobie na jej pisemny wniosek (art. 151 § 21 k.p.). Należy jednak pamiętać, że takie odpracowanie zwolnienia nie uznaje się za pracę w godzinach nadliczbowych.

Za prywatne wyjścia pracownika w godzinach pracy nie przysługuje mu wynagrodzenie, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe stanowią inaczej.

Wyjście prywatne pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną i czas poświęcony na odpracowanie tego wyjścia w pewnych okolicznościach wymusza na pracodawcy dodatkowe wyliczenia. Nie ma potrzeby ich dokonywać, jeśli zwolnienie od pracy i odpracowanie przypada w tym samym miesiącu. Inaczej jest jednak, gdy pracownik odpracowuje czas niewykonywania obowiązków służbowych z powodów osobistych w innym miesiącu. W takiej sytuacji:

● w miesiącu, w którym miało miejsce wyjście w celach prywatnych, wynagrodzenie określone w stałej stawce podlega odpowiedniemu obniżeniu,
● w miesiącu odpracowania wspomnianego wyjścia wynagrodzenie należy powiększyć o kwotę należną za godziny, w których pracownik odpracował to wyjście.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »