reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, gdy pracownik nie świadczy pracy

Wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, gdy pracownik nie świadczy pracy

Zdecydowaliśmy się zwolnić za wypowiedzeniem jednego z zatrudnionych w naszej firmie specjalistów ds. sprzedaży. Jedną z przyczyn wypowiedzenia jest utrata zaufania do niego. Pracownika tego obowiązuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia, który upływa z ostatnim dniem listopada br. Jest on zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3785 zł, dodatek funkcyjny 560 zł oraz premię regulaminową w wysokości 8% zysku od sprzedanych przez niego produktów w danym miesiącu. Chcemy zwolnić tego pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czy możemy to zrobić? Jeśli tak, to jak powinniśmy ustalić wysokość wynagrodzenia za ten okres?

Wynagrodzenie przestojowe ustala się na podstawie stawki wynagrodzenia wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną. W przypadku gdy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownikowi należy wypłacić 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 k.p.). Przy czym w każdym z ww. przypadków wynagrodzenie to nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną obejmuje tylko wynagrodzenie zasadnicze, ewentualnie także dodatek funkcyjny (uchwała SN z 30 grudnia 1986 r., sygn. akt III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106). Ponieważ z najnowszego orzecznictwa nie wypływa jednoznaczny wniosek w sprawie stawki osobistego zaszeregowania, w gestii pracodawcy pozostaje rozstrzygnięcie, czy uwzględni ten dodatek, licząc wynagrodzenie przestojowe, czy też nie. Pominięcie dodatku funkcyjnego nie będzie jednak wykroczeniem.

WAŻNE!

Ustalając stawkę osobistego zaszeregowania w celu obliczenia wynagrodzenia przestojowego pracodawca może uwzględnić dodatek funkcjny.

PRZYKŁAD

Przyjmując stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, wynagrodzenie pracownika za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w listopadzie br. liczone jak wynagrodzenie za przestój wyniesie 4345 zł, co wynika z poniższego wyliczenia:

3785 zł (normalne wynagrodzenie) + 560 zł (dodatek funkcyjny) = 4345 zł

(4345 zł : 168 godz.) x 168 godz. = 4345 zł.

Wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy lub jak ekwiwalent urlopowy

Pracodawca może wybrać korzystniejszą dla pracownika opcję obliczenia wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku pracy, np. według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego czy ekwiwalentu za urlop. Wówczas należy wziąć pod uwagę nie tylko wynagrodzenie określone stawką zasadniczą, ale również inne składniki, takie jak dodatek funkcyjny lub zmienne miesięczne premie regulaminowe z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiło zwolnienie ze świadczenia pracy.

Więcej na temat obliczania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu urlopowego pisaliśmy w Mk nr 12/2012 – „Urlopy wypoczynkowe w firmie – udzielanie, obliczanie wynagrodzenia oraz obliczanie ekwiwalentu”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama