| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność w zakładzie pracy? Czy należy się pracownikowi za ten czas wynagrodzenie?

Ostateczna decyzja w kwestii wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, należy do pracodawcy. Zanim jednak podejmie decyzję w tej sprawie, warto rozważyć jeszcze kilka innych możliwości. W okresie oczekiwania na badanie specjalistyczne można powierzyć pracownikowi inną pracę. Jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy lekarz medycyny pracy orzeknie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na nowym stanowisku. W praktyce będzie to więc dotyczyło pracy wykonywanej w innych warunkach niż dotychczasowe (np. praca w innym miejscu pracy, przy innych urządzeniach czy praca innego rodzaju).

Można również podjąć decyzję o wykonaniu zleconych przez lekarza medycyny pracy badań specjalistycznych w innej placówce zdrowia (nawet w innej miejscowości). Możliwe, że w innym miejscu dostępność badań zleconych przez lekarza medycyny pracy będzie większa. Koszty takich badań specjalistycznych wykonywanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej ponosi pracodawca. Pracodawca ponosi również koszty dojazdów pracownika na takie badania do innej miejscowości. Pracownikowi przysługują wówczas należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych (art. 229 § 3 k.p.).

Jeżeli pracownik musi dojechać na badania profilaktyczne do innej miejscowości, koszty tego dojazdu pokrywa pracodawca.

Zdaniem części ekspertów prawa pracy w czasie oczekiwania na profilaktyczne badania lekarskie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy jest niezbędne do dopuszczenia pracownika do pracy, nie jest zaś wymagane, gdy pracownik nie podejmuje pracy, lecz wykorzystuje przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Jeżeli jednak wykorzystają Państwo wszystkie przedstawione możliwości, a na badanie specjalistyczne nadal trzeba będzie czekać, należy podjąć decyzję w kwestii wypłaty wynagrodzenia pracownikowi za pozostały okres oczekiwania na badanie, w którym pracownik nie wykonuje innej pracy ani nie korzysta z urlopu wypoczynkowego. Mimo podzielonych opinii wśród praktyków wypłata wynagrodzenia jest dla pracownika korzystniejsza, a zatem dopuszczalna. Ponadto sytuacja, w której znalazł się pracownik, nie wystąpiła z jego winy.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »