| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

Z tego, w pierwszej kolejności powinna zostać pokryta składka związkowa w wysokości 32 zł. Pracodawca ma bowiem obowiązek pobrania składki członkowskiej na wniosek organizacji związkowej i w sytuacji, gdy pracownik zgodził się na piśmie na jej potrącenie z wynagrodzenia. Tak wynika z ustawy o związkach zawodowych. Niepobranie składki mogłoby narazić pracodawcę na zarzut utrudniania działalności związkowej. Pozostała kwota, tj. 79,18 zł (111,18 zł – 32 zł = 79,18 zł) nie wystarcza na potrącenie składki dla ubezpieczyciela i na kasę zapomogowo-pożyczkową, które łącznie wynoszą 80 zł. W tej sytuacji resztę jednej z tych składek pracownik może wpłacić samodzielnie do kasy pracodawcy. Ostatecznie pracownikowi pozostanie do wypłaty 889,49 zł.

Podsumowanie:

  • wynagrodzenie netto – 2578,67 zł,
  • potrącenia ustawowe:

– alimenty: 400 zł (w całości),

– należności niealimentacyjne: 950 zł,

  • do wypłaty: 1228,67 zł,

– zaliczka pieniężna: 120 zł,

  • do wypłaty: 1108,67 zł,

– kara porządkowa: 108 zł (część z pełnej kwoty 170 zł),

  • do wypłaty: 1000,67 zł,

– potrącenia dobrowolne:

składka związkowa: 32 zł + składka dla ubezpieczyciela: 50 zł + składka do KZP: 29,18 zł (część z pełnej kwoty 30 zł) (0,82 zł pracownik sam wpłaci do kasy),

  • do wypłaty: 889,49 zł.

Pytania i odpowiedzi

(?) W firmie obowiązuje zakaz używania samochodów służbowych do celów prywatnych. Jednak w indywidualnych przypadkach, za zgodą pracodawcy, pracownik może korzystać z auta. Wówczas dokonuje rozliczenia przejechanych kilometrów, a następnie ustaloną kwotę potrącamy z jego wynagrodzenia za pracę. Czy postępowanie pracodawcy jest dopuszczalne?

Można potrącać z wynagrodzenia pracownika kwoty stanowiące zwrot kosztów używania samochodu służbowego do celów prywatnych, jeżeli pracodawca dysponuje pisemną zgodą pracownika. Trzeba również pamiętać o zachowaniu kwoty wolnej od potrąceń w wysokości obowiązującej przy potrąceniach dobrowolnych na rzecz pracodawcy (tj. 100% minimalnego wynagrodzenia).

(?) Czy po podwyższeniu składki na związki zawodowe możemy automatycznie potrącić pracownikom, którzy są członkami organizacji, wyższą kwotę czy konieczna jest nowa zgoda na piśmie?

Konieczna jest nowa zgoda na potrącenie wyższej składki związkowej. Decyzja związków zawodowych o podniesieniu składki nie jest dla pracodawcy wiążąca. Jedynie pracownik może wydać pracodawcy dyspozycję przez złożenie nowego pisma w sprawie potrącenia. Pracodawca może bowiem potrącić tylko taką kwotę, jaka wynika z pisemnej zgody pracownika. Związkowcom, którzy nie złożą nowej zgody do czasu sporządzenia listy płac, pracodawca będzie musiał potrącić składkę w dotychczas obowiązującej wysokości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK