| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy

Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy

Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe?

W świadectwie pracy, oprócz informacji dotyczących m.in. okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także innych informacji niezbędnych do ustalenia uprawnień pracowniczych, pracodawca zamieszcza dane niezbędne do ustalenia uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Dotyczą one m.in. liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe w roku kalendarzowym, w którym zakończył się stosunek pracy (ust. 4 pkt 4 świadectwa pracy) oraz okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty(ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy).

W punkcie dotyczącym liczby dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe ze środków pracodawcy w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, należy wykazać świadczenie chorobowe faktycznie wypłacone pracownikowi, a nie liczbę dni niezdolności do pracy, za które przysługiwało to świadczenie. Jeżeli zatem pracownik chorował w 2011 r. i nie otrzymał od pracodawcy wynagrodzenia chorobowego z powodu problemów finansowych zatrudniającego, to nie należy wypełniać ust. 4 pkt 4 świadectwa pracy. Dopiero w ust. 6 świadectwa pracy w „Informacjach uzupełniających” powinni Państwo wpisać dane o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę, ale niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych. W tym miejscu należałoby również wskazać rodzaj tych należności, a więc w sytuacji opisanej w pytaniu – wynagrodzenie chorobowe, okres niezdolności do pracy oraz liczbę dni zwolnienia lekarskiego, za które przysługiwało świadczenie chorobowe. Jest to również ważna informacja dla przyszłego pracodawcy, jeżeli w tym samym roku pracownik nawiąże nowy stosunek pracy. Należy bowiem pamiętać, że limit 33 dni (lub 14 dni) choroby finansowanej przez pracodawcę dotyczy danego roku kalendarzowego, bez względu na przerwy w zatrudnieniu czy liczbę stosunków pracy. Zatem dni zwolnienia lekarskiego, za które pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, ale nie zostało wypłacone z powodu trudności finansowych pracodawcy, wchodzą do wskazanego wyżej limitu.

WAŻNE!

Dni zwolnienia lekarskiego, za które pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, ale nie zostało wypłacone z powodu trudności finansowych pracodawcy, należy wliczać do limitu 33 dni (lub 14 dni).

Na tej podstawie nowy pracodawca będzie mógł prawidłowo ustalić moment nabycia przez zatrudnionego prawa do zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »