| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Jesteśmy pracodawcą w sektorze prywatnym. Wypłacamy pracownikom dodatek stażowy za okresy pobierania wynagrodzenia za chorobę, zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Za okres urlopu macierzyńskiego pracownicy nie mają prawa do tego dodatku. Jedna z naszych pracownic miała prawo do zasiłku chorobowego za okres od 1 do 29 maja br., a od 30 maja przysługuje jej zasiłek macierzyński. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić jej dodatek stażowy za okres pobierania zasiłku chorobowego?

Aby ustalić wysokość dodatku stażowego w razie wystąpienia w jednym miesiącu zarówno nieobecności, podczas której pracownikowi przysługuje dodatek, jak i absencji, w czasie której nie ma on do niego prawa, należy:

  1. podzielić miesięczną stawkę dodatku stażowego przez 30 (bez względu na to, ile dni ma dany miesiąc kalendarzowy),
  2. pomnożyć otrzymaną kwotę przez liczbę dni nieobecności pracownika spowodowanej nieobecnością, za którą nie przysługuje dodatek,
  3. dodatek należny za cały miesiąc pomniejszyć o kwotę wynikającą z pkt 2.

Należy przyjąć, że powyższy sposób wyliczeń ma zastosowanie również w sytuacji przedstawionej w pytaniu, czyli wówczas, gdy w danym miesiącu pracownik nie przepracował ani jednego dnia.

PRZYKŁAD

Renata S. otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 600 zł miesięcznie. W okresie od 1 do 22 maja 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu pobierała zasiłek chorobowy. Natomiast od 23 maja pobiera zasiłek macierzyński. Zgodnie z regulacjami wewnątrzzakładowymi dodatek stażowy przysługuje jej wyłącznie za czas pracy oraz za okresy pobierania zasiłku chorobowego. W związku z tym za maj 2011 r. Renata S. oprócz zasiłków z ubezpieczenia społecznego powinna otrzymać dodatek w kwocie 420 zł, co wynika z następujących wyliczeń:

ustalenie wysokości dodatku za 1 dzień:

600 zł : 30 dni = 20 zł;

ustalenie wysokości dodatku za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (za który dodatek nie przysługuje):

20 zł x 9 dni urlopu macierzyńskiego = 180 zł;

ustalenie wysokości dodatku za okres pobierania zasiłku chorobowego:

600 zł – 180 zł = 420 zł.

Podstawa prawna

  • § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • art. 22 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK