| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

W naszym zakładzie pracy mamy problem z zasadami ustalania wynagrodzenia urlopowego. Jak powinnam postąpić w przypadku, gdy pracownik np. w lutym 2009 r. (taka sama sytuacja wystąpi również w maju 2009 r.) pracuje po 12 godzin przez 12 dni oraz po 8 godz. przez 2 dni? Razem przepracował w lutym faktycznie 14 dni (160 godz.). Czy aby ustalić wynagrodzenie urlopowe, wynagrodzenie pracownika z lutego powinnam podzielić przez 14 dni, czyli tyle, ile dni przepracował w lutym, czy podzielić przez 20 dni, czyli liczbę dni przypadających do przepracowania w lutym?

WAŻNE!

Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych bierze się pod uwagę godziny pracy, w ciągu których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego ustala się wynagrodzenie urlopowe.

Najpierw należy ustalić kwotę wynagrodzenia zmiennego, którą pracownik otrzymał przed pójściem na urlop. W tym celu należy zsumować składniki zmienne wypłacone w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Jeśli pracownik przebywał na urlopie w marcu, dodaje się składniki z grudnia, stycznia i lutego. Gdyby np. w styczniu pracownikowi nie przysługiwały składniki zmienne, trzeba uwzględnić najbliższe miesiące, za które one przysługiwały, czyli trzeba się cofnąć do kolejnego miesiąca, tj. w tym przypadku do listopada (§ 11 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Gdy wysokości składników zmiennych znacznie się wahają, to można zsumować składniki wypłacone w okresie dłuższym niż 3 miesiące, ale nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Mając już ustaloną kwotę wynagrodzenia zmiennego, którą pracownik otrzymał przed pójściem na urlop, powinna Pani obliczyć wynagrodzenie za 1 godzinę pracy. W tym celu kwotę tego wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik faktycznie wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa (zwykle z 3 miesięcy). To wynagrodzenie mnoży się przez liczbę godzin, jakie pracownik zgodnie z rozkładem czasu pracy miał przepracować w czasie, w którym skorzystał z urlopu. Jeśli był na urlopie np. przez cztery dni i miał wówczas do przepracowania dwa dni po 12 godzin, to wynagrodzenie za 1 godzinę pracy mnoży się przez 24 godziny.

Chodzi tu tylko o składniki zmienne przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc. Składników wypłacanych za okresy dłuższe, np. premii kwartalnych, nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego (§ 12 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

PRZYKŁAD

Agnieszka S. zarabia 12 zł na godzinę. Ponadto otrzymuje czasami nagrodę (premię uznaniową). W styczniu pracowała 168 godzin, w lutym 160, a w marcu 176 godzin - razem 504 godziny. Pensja z tego okresu wyniosła za styczeń 2016 zł brutto (168 godz. × 12 zł), za luty 1920 zł brutto, za marzec 2112 zł brutto, tj. łącznie 6048 zł. Dodatkowo w styczniu otrzymała premię prowizyjną 150 zł brutto, w lutym 200 zł brutto, a w marcu 100 zł brutto, tj. łącznie 450 zł.

Składniki zmienne za okres 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu to 6498 zł:

6048 zł + 450 zł = 6498 zł.

Wynagrodzenie za 1 godzinę pracy to 12,89 zł:

6498 zł : 504 godz. = 12,89 zł.

Od 3 do 10 kwietnia Agnieszka S. była na urlopie wypoczynkowym (6 dni roboczych).

Wynagrodzenie urlopowe wyniesie 618,72 zł:

6 dni × 8 godz. = 48 godz.,

48 godz. × 12,89 zł = 618,72 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 1542, art. 172 Kodeksu pracy,
  • § 8-11 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14, ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »