REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Ewa Podgórska
Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej/fot.Shutterstock
Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Zatrudnieni przez nas pracownicy kadry zarządzającej są delegowani do państw członkowskich Unii Europejskiej, aby wdrażać nowe systemy, projekty i nadzorować ich wykonanie w ramach umów zawieranych z zagranicznymi odbiorcami w zakresie prowadzonej przez nas działalności teleinformatycznej. Na czas delegowania pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 4500 euro, a w odrębnej umowie cywilnoprawnej ustalamy z nimi zasady pokrywania kosztów noclegów, wyżywienia i przejazdów. Najczęściej pokrywamy koszty przejazdu oraz organizujemy nocleg, przy czym koszty noclegu potrącamy z wynagrodzenia menedżera. W zależności od liczby dni pobytu za granicą i standardu noclegu kwoty potrąceń wahają się od 200 do 500 euro miesięcznie. Czy taka indywidualna umowa jest ważna i można na jej podstawie dokonywać comiesięcznych potrąceń z wynagrodzenia pracownika delegowanego? - pyta Czytelnik ze Szczecina.

Autopromocja

Tak. Jest to dopuszczalne działanie, ale pod warunkiem że poza odrębną umową, w której zostały określone zasady pokrywania kosztów podróży przez strony, posiadają Państwo pisemną zgodę pracownika na potrącenie konkretnej kwoty z jego comiesięcznego wynagrodzenia. Nie mogą Państwo bowiem odliczyć z pensji pracownika kosztów noclegu, jeżeli nie wyraził on zgody na ściśle określoną kwotę.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Umowa cywilnoprawna zawarta z pracownikiem, określająca zasady zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem, jest ważna. Jednak konkretne kwoty pobierane z jego wynagrodzenia muszą być mu znane w każdym miesiącu i musi on wyrazić na nie pisemną zgodę (wyrok Sądu Najwyższego z 5 maja 2004 r., I PK 529/03). Ponadto zgoda pracownika nie może być blankietowa. Powinna dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności (wyrok NSA w Warszawie z 21 grudnia 2005 r., I OSK 461/05).

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie potrąceń dopuszcza się potrącenia ustawowe konkretnie określone w przepisach oraz fakultatywne, nieprzewidziane i nienazwane przez ustawodawcę, za zgodą pracownika.

Do potrąceń ustawowych należą:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.

Zatem w omawianym przypadku mogą Państwo dokonać z wynagrodzenia pracownika i zgodnie z obowiązującymi przepisami potrąceń fakultatywnych, ale pod warunkiem uzyskania od zatrudnionego jego pisemnej zgody w tym zakresie.

Delegując pracowników do pracy poza granicę Polski, nie mają Państwo obowiązku zwrotu kosztów transportu, zakwaterowania czy wyżywienia. Polskie regulacje nie przewidują takiego zobowiązania po stronie pracodawcy. Nie są to też minimalne warunki pracy w państwie świadczenia usługi, o których mowa w dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Zatem ani krajowe, ani unijne przepisy nie nakładają na pracodawców delegujących pracowników z Polski obowiązku ponoszenia dodatkowych pozapłacowych kosztów związanych z delegowaniem. Jednak bardzo często pracodawcy opłacają zarówno koszty transportu pracowników do miejsca świadczenia usługi, jak i posiłki czy noclegi. Niekiedy pracownicy w ogóle nie wyraziliby zgody na taki wyjazd, gdyby nie mieli zapewnionego przez pracodawcę noclegu za granicą. Pracodawca może ponosić te koszty we własnym zakresie lub potrącać je z wynagrodzenia pracownika na podstawie pisemnej zgody zawierającej konkretną kwotę wymagalnego zobowiązania.

Bezpodstawne potrącenie należnego pracownikowi wynagrodzenia w całości lub części jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca lub działająca w jego imieniu osoba podlega karze grzywny (art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

Ewa Podgórska-Rakiel

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA