| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Ustalamy regulamin wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć postanowienie, że pracownikowi, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trybie dyscyplinarnym, okresu tej pracy nie wliczamy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne i zgodne z przepisami?

PRZYKŁAD

Piotr H. jest zatrudniony w firmie X od 10 lat. Wcześniej pracował u innego pracodawcy przez 4 lata. W firmie X wypłacane są gratyfikacje jubileuszowe uzależnione od ogólnego stażu pracy. Pierwszą gratyfikację pracownik otrzymuje po 15 latach pracy. Regulamin wynagradzania przewiduje, że do stażu pracy uprawniającego do świadczenia wlicza się również okres pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Piotr H. pełnił tę służbę, dlatego oczekiwał, że świadczenie jubileuszowe będzie mu wypłacone w grudniu 2008 r., gdyż w tym miesiącu upływał okres 15 lat jego pracy, wliczając w to 12 miesięcy służby wojskowej. Świadczenie nie zostało mu jednak wypłacone. Po wyjaśnieniu sprawy okazało się, że w jego aktach osobowych brakowało dokumentu, który poświadczałby pełnienie tej służby. Po dostarczeniu książeczki wojskowej, której kopię pozostawiono w aktach osobowych, gratyfikacja jubileuszowa została mu wypłacona.

Podstawa prawna

  • art. 9, art. 112, art. 113, art. 183a-183e, art. 51, art. 57, art. 61, art. 97 § 3 Kodeksu pracy,
  • § 1 i § 2 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK