| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zasady przyznawania podwyżki inflacyjnej pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym

Zasady przyznawania podwyżki inflacyjnej pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym

Czy nasza pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym zachowuje prawo do podwyżki inflacyjnej, jeśli sposób i zasady jej naliczania są ustalone w regulaminie wynagradzania w następujący sposób: „(...) Wynagrodzenie zasadnicze pracownika podlega corocznie, w lutym danego roku, waloryzacji o wskaźnik inflacji rocznej ogłaszany przez GUS za rok poprzedzający waloryzację (...)”?

WAŻNE!

Pracownikowi powracającemu do pracy z urlopu wychowawczego, otrzymującemu wynagrodzenie minimalne, należy je podwyższyć do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu powrotu pracownika do pracy.

PRZYKŁAD

Anna P. zatrudniona od 1 stycznia 2008 r. w firmie X, 1 października 2008 r. rozpoczęła urlop wychowawczy, który zgodnie z jej wnioskiem ma ulec zakończeniu 31 marca 2009 r. Anna P. przed urlopem otrzymywała wynagrodzenie minimalne w wysokości 1126 zł. Jeśli Anna P. wróci do pracy 1 kwietnia 2009 r., pracodawca będzie zobowiązany do podwyższenia jej wynagrodzenia do kwoty 1276 zł - minimalnego wynagrodzenia ustalonego na 2009 rok.

Rozstrzygając kwestię wzrostu wynagrodzenia po urlopie wychowawczym należy zwrócić uwagę na stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z 29 stycznia 2008 r. (sygn. II PK 143/07, niepubl.). Sąd orzekł, że pracownik, który powraca do pracy po okresie urlopu wychowawczego, ma prawo do wynagrodzenia przysługującego aktualnie na stanowisku, które opuścił na rzecz urlopu wychowawczego. Oznacza to, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia, jakie otrzymują inni pracownicy zatrudnieni na tożsamym stanowisku pracy. Co prawda, pracodawca ma prawo do różnicowania wysokości wynagrodzenia, jednak z zachowaniem zasad równego traktowania w zatrudnieniu oraz obowiązujących przepisów płacowych (np. tabel wynagrodzeń).

WAŻNE!

Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, ma prawo do wynagrodzenia przysługującego aktualnie na stanowisku, które opuścił na rzecz urlopu wychowawczego.

Podstawa prawna:

  • art. 1864 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »