REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie podróży krajowej połączonej z podróżą zagraniczną

Bożena Goliszewska-Chojdak
Rozliczenie podróży krajowej połączonej z podróżą zagraniczną
Rozliczenie podróży krajowej połączonej z podróżą zagraniczną
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracowniko­wi przysługują diety. Jak zgodnie z prawem naliczać diety, gdy część podróży służbowej przypada na terenie kraju, a część za granicą.

Jak rozliczyć podróż krajową, która jest połączona z podróżą zagraniczną

Autopromocja

W firmie podróże służbowe pracowników rozliczamy według rozporządzenia dla sfery budżetowej. Wysyłamy jednego z naszych pracowników w zagraniczną delegację. Stałym miejscem wykonywania przez niego pracy jest Lublin i w tym miejscu rozpoczyna się jego podróż służbowa. Pracownik musi dojechać na lotnisko w Warszawie, skąd ma wylot do Berlina, gdzie będzie przebywał cały tydzień. Jest to jedna podróż służbowa (krajowa i zagraniczna). Czy odcinki podróży krajowej Lublin–Warszawa i Warszawa–Lublin (łącznie 6 godzin podróży) powinniśmy traktować jak podróż służbową krajową dłuższą niż dobę (zaliczając do długości tej podróży również pobyt za granicą), czy nie dłuższą niż dobę (zaliczając do tej podróży wyłącznie delegację krajową) – pyta Czytelnik z Lublina.

Według stanowiska resortu pracy i GIP każdy odcinek podróży służbowej należy traktować (i tym samym rozliczać) oddzielnie. Zatem za odbycie podróży krajowej, która trwała 6 godzin, Państwa pracownikowi nie przysługuje dieta.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

W przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze Polski odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące podróży krajowej. Zatem należność z tytułu diet za podróż krajową oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Diety za służbową podróż krajową

Długość służbowej podróży krajowej

nie dłuższa niż doba

dłuższa niż doba

mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje

za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości

od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety

za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

● do 8 godzin - przysługuje 50% diety,

● ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości

ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości

W przypadku odbywania podróży krajowej poprzedzającej podróż zagraniczną trudno uznać, że mamy do czynienia z powrotem z podróży krajowej po wykonaniu zadania. Podróż krajową kończy bowiem dopiero odcinek podróży krajowej następujący po podróży zagranicznej. Ponadto pracownik zazwyczaj otrzymuje jedno polecenie odbycia podróży służbowej na wszystkie jej odcinki, bez względu na rodzaj delegacji (krajowa czy zagraniczna). Jednak inne stanowisko w tej kwestii zajmuje resort pracy. Jego zdaniem odcinki podróży krajowej - odpowiednio poprzedzający moment rozpoczęcia podróży zagranicznej i odbywany po przekroczeniu granicy polskiej w drodze powrotnej należałoby traktować rozdzielnie. Oznaczałoby to, że czas tych podróży nie podlegałby sumowaniu. Rozpoczęcie podróży zagranicznej w chwili przekroczenia granicy polskiej, w ocenie Ministerstwa, oznacza przerwanie czasu trwania podróży krajowej.

Podobną opinię wyraża GIP (pismo z 2 lutego 2009 r., GPP-417-4560-10/09/PE/RP).

Fakt łączenia lub oddzielnego traktowania odcinków krajowych podróży służbowych poprzedzających podróż zagraniczną i następujących po takiej podróży jest istotny, gdyż wpływa na prawo pracownika do diety. W braku jednoznacznych przepisów rozporządzenia w sprawie podróży służbowych pracodawca może uregulować tę kwestię w przepisach wewnątrzzakładowych w inny, bardziej korzystny dla pracowników sposób, niż wynika to ze stanowisk urzędowych. W opinii resortu pracy (stanowisko z 29 czerwca 2016 r.):

"Nie ma przeszkód prawnych, aby przedmiotem zakładowych regulacji (ustaleń) był sposób ustalania prawa pracownika do diety za odcinki podróży krajowej - odpowiednio poprzedzający moment rozpoczęcia podróży zagranicznej i odbywany po przekroczeniu granicy polskiej w drodze powrotnej".

Biorąc jednak pod uwagę wyższe koszty związane z rozliczaniem takich podróży, pracodawcy chętniej decydują się wykorzystywać opinie resortowe, jako tańsze rozwiązanie.

Pracownik przebywa w służbowej podróży krajowej, którą odbywa z Lublina do Warszawy (3 godziny w jedną stronę). W Warszawie oczekuje na wylot do Niemiec w celach służbowych. Zagraniczna podróż służbowa będzie trwała 7 dni. Po zakończeniu podróży zagranicznej pracownik ponownie odbywa podróż krajową z Warszawy do Lublina.

Wariant I

Do celów ustalenia długości trwania podróży krajowej sumujemy krajową podróż odcinkową - Lublin-Warszawa i Warszawa-Lublin, co daje łącznie 6 godzin. Gdyby taką podróż uznać za dłuższą niż dobę (uwzględniając czas trwania całej podróży - krajowej i zagranicznej - w celu wykonania zadania służbowego), pracownikowi przysługuje 50% diety, tj. 15 zł.

Wariant II

Zgodnie ze stanowiskiem resortu pracy i GIP krajowa podróż służbowa została przerwana podróżą zagraniczną i mamy do czynienia z dwiema (niezależnymi) podróżami krajowymi, które nie podlegają sumowaniu i nie zależą od czasu trwania całej delegacji (części krajowych i zagranicznej). Zatem w tym przypadku pracownik nie zachowuje prawa do diety (obie podróże krajowe są krótsze niż doba i trwają mniej niż 8 godzin).

Podstawa prawna:

● art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60),

● § 2, § 6-7, § 12, § 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167).

Zobacz serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA