reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Dokument rozliczenia kosztów podróży

Jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. W uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość (wzór 4).

Oświadczenie w warunkach braku możliwości udokumentowania wydatku

Koszty używania samochodu osobowego w podróży służbowej a podatek

W przypadku podróży służbowych zwolnieniem objęto należności z tytułu odbywania takich podróży, w tym zwrot kosztów używania prywatnego samochodu pracownika do wysokości kilometrówki (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof).

Umowa o używanie samochodu w jazdach lokalnych może również dotyczyć jazd zamiejscowych, natomiast w razie wypłaty ryczałtu za podróże służbowe, podlega on w całości opodatkowaniu (zwolnieniem objęto tylko limit kilometrówki).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama