REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Sławomir Liżewski
Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji. /Fot. Fotolia
Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Jeśli pracownicy organizacji używają do potrzeb jej działalności swoich prywatnych samochodów osobowych, pracownikom tym należy się zwrot kosztów tego używania.

Autopromocja

Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych m.in. samochodów osobowych następuje na podstawie:

  • do jazd lokalnych – umowy cywilnoprawnej zawartej między pracodawcą a pracownikiem o używanie pojazdu do celów służbowych (poza umową niezbędne jest też oświadczenie pracownika o używaniu przez niego jego prywatnego samochodu),
  • do jazd zamiejscowych (w podróżach służbowych) – przepisów w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (podstawowym dokumentem jest tu ewidencja przebiegu pojazdu).

Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015

Jazdy lokalne

W jazdach lokalnych podstawowym dokumentem, na podstawie którego dokonuje się zwrotu kosztów używania samochodu niebędącego własnością organizacji, jest umowa z pracownikiem (wzór 1).

Zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje w formie miesięcznego ryczałtu, obliczonego jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne. Limit ten ustala co prawda pracodawca, ale trzeba pamiętać, że jest on uzależniony od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony – i nie może przekroczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 300 km – do 100 tys. mieszkańców,
  • 500 km – ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
  • 700 km – ponad 500 tys. mieszkańców.

Limit kilometrów może być podwyższony, ale dotyczy to jedynie pojazdów wykorzystywanych w służbie leśnej, w służbach ratowniczych i w innych właściwych instytucjach w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub usuwania jej skutków albo skutków katastrofy ekologicznej.

Zobacz również: Telefon służbowy a rozliczanie prywatnych rozmów pracowników

Stawki za jeden kilometr przebiegu samochodu osobowego zależą od pojemności skokowej silnika i wynoszą obecnie:

  • 0,5214 zł (pojemność skokowa silnika do 900 cm3),
  • 0,8358 zł (pojemność skokowa silnika powyżej 900 cm3).

Maksymalne miesięczne kwoty ryczałtu za używanie samochodu osobowego przez pracownika

Pojemność skokowa silnika

Limit
300 km (zł)

Limit
500 km (zł)

Limit
700 km (zł)

do 900 cm3

156,42

260,70

364,98

powyżej 900 cm3

250,74

417,90

585,06

Co istotne, kwotę ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności, a także za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.


Umowa o używanie prywatnego samochodu do celów organizacji

Zwrot kosztów następuje po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu.

Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać ilość dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także ilość dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych (wzór 2).

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie


Oświadczenie o używaniu samochodu prywatnego do celów służbowych

Kwota ryczałtu a zwolnienie z podatku

Zwolnieniem z podatku dochodowego objęto ryczałt za jazdy lokalne – ale tylko w określonych warunkach. Zwolniony z podatku jest bowiem zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w związku z używaniem do celów służbowych pojazdu będącego własnością pracownika w jazdach lokalnych tylko w przypadku, gdy obowiązek ponoszenia tych kosztów przez pracodawcę albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). Zwolnienie dotyczy zasadniczo trzech grup pracowników: listonoszy, leśników i pracowników socjalnych.

Zwolnienie przysługuje do wysokości:

  • miesięcznego ryczałtu pieniężnego,
  • nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu (do wysokości kilometrówki), jeśli przebieg pojazdu (z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego) jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Jazdy zamiejscowe

W przypadku podróży służbowych, czyli jazd zamiejscowych, pracodawca może wyrazić zgodę na odbycie takiej podróży samochodem niebędącym jego własnością. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości kilometrówki – tj. iloczynu przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż stawka wspomniana wyżej.

UWAGA!

Wzór ewidencji przebiegu jest zwykle dostępny w sklepach, które oferują druki do prowadzenia działalności.

Ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane:

  • nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu,
  • numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika,
  • kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, a także opis trasy (skąd – dokąd),
  • liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,
  • stawkę za 1 km przebiegu,
  • kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu,
  • podpis pracodawcy i jego dane.

Warto też pamiętać, że pracownikowi, który w czasie podróży służbowej poniósł inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą, określone lub uznane przez pracodawcę, zwraca się w udokumentowanej wysokości. Wydatki te obejmują m.in. opłaty za przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, opłaty parkingowe i inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem takiej podróży.

Jeśli chodzi o udokumentowanie i rozliczenie z pracodawcą, pracownik dokonuje rozliczenia kosztów podróży nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia. Do rozliczenia tych kosztów pracownik załącza dokumenty – w szczególności: rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki. Nie trzeba dokumentować diet i wydatków objętych ryczałtami (wzór 3).

Zobacz także: Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia


Dokument rozliczenia kosztów podróży

Jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. W uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość (wzór 4).

Oświadczenie w warunkach braku możliwości udokumentowania wydatku

Koszty używania samochodu osobowego w podróży służbowej a podatek

W przypadku podróży służbowych zwolnieniem objęto należności z tytułu odbywania takich podróży, w tym zwrot kosztów używania prywatnego samochodu pracownika do wysokości kilometrówki (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof).

Umowa o używanie samochodu w jazdach lokalnych może również dotyczyć jazd zamiejscowych, natomiast w razie wypłaty ryczałtu za podróże służbowe, podlega on w całości opodatkowaniu (zwolnieniem objęto tylko limit kilometrówki).


Zwrot kosztów współpracownikom – zleceniobiorcom i wolontariuszom

Jeśli chodzi o możliwość zwrotu kosztów używania samochodu stanowiącego własność osoby współpracującej, niebędącej pracownikiem – tj. zleceniobiorcy lub wykonawcy dzieła – należy zawrzeć ją w zawartej z daną osobą umowie.

Natomiast w odniesieniu do wolontariuszy, konieczność zwrotu kosztów odbywanych przez nich podróży wynika wprost z przepisów. Korzystający ma bowiem obowiązek pokrywać, na zasadach dotyczących pracowników, koszty podróży służbowych i diet (art. 45 ust. 1 pkt 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Koszty używania samochodu przez współpracowników a podatek

W odniesieniu do zleceniobiorców (wykonawców dzieła), zwolnieniem z podatku objęto zwrot kosztów używania ich samochodów do celów organizacji zlecającej im dany wyjazd – do wysokości kilometrówki (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof).

Natomiast w przypadku wolontariuszy, od podatku wolna jest wartość tych świadczeń, które wolontariusz otrzymał na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego (art. 21 ust. 1 pkt 113 updof). Należą więc do nich także koszty podróży odbywanych przez wolontariuszy, które korzystający ma obowiązek pokrywać na zasadach dotyczących pracowników.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w PORADNIKU ORGANIZACJI NON-PROFIT >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA