| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Samochód służbowy w pytaniach i odpowiedziach

Samochód służbowy w pytaniach i odpowiedziach

Samochód służbowy oprócz tego, że jest narzędziem pracy, często służy pracownikom w celach prywatnych. Jeśli jest leasingowany, pracodawca powinien wypisać stosowne upoważnienie do korzystania. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik powinien wskazać liczbę przejechanych kilometrów ze wskazaniem celu używania pojazdu.

Jeżeli samochód przydzielony przedstawicielowi medycznemu będzie wykorzystywany w celach służbowych, to przejazdy wykonywane przez niego na trasie pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania pracy nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia. Przejazdy te stanowią realizację celu służbowego, jakim jest m.in. dbałość o powierzone mienie. Wobec tego nie stanowią one u pracownika przychodu ze stosunku pracy. Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 września 2011 r., nr ILPB2/415-642/11-2/JK, który uznał, że:

(...) przejazdy pracowników samochodem służbowym na trasie pomiędzy wyznaczonym miejscem parkowania (miejscem zamieszkania) a miejscem pracy (siedzibą Spółki lub innym miejscem wykonywania pracy) – które będą realizacją zadań służbowych – nie będą stanowiły nieodpłatnego świadczenia, a zatem ich wartości nie będzie można uważać za podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód pracowników ze stosunku pracy.

Podobne stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 lipca 2011 r., nr IPTPB2/415-125/11-2/KJ, który stwierdził, że:

(...) przejazdy pracowników samochodem służbowym na trasie pomiędzy wyznaczonym miejscem parkowania (miejscem zamieszkania) a miejscem pracy – o ile nie służą osobistym celom pracowników, lecz wykorzystywane są w ramach realizacji zadań służbowych – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem ich wartości nie można uważać za przychód pracowników ze stosunku pracy.

3. Jak ustalić koszty wykorzystywania samochodu przez przedstawiciela handlowego

Firma zajmująca się kowalstwem artystycznym produkuje gotowe elementy do ogrodzeń, balustrad i krat okiennych. W związku z zatrudnieniem przedstawiciela handlowego producent wynajął samochód osobowy. Jakiego rodzaju koszty, związane z wykorzystywaniem tego pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Do przykładowych kosztów związanych z używaniem samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu można zaliczyć wydatki na: czynsz z tytułu umowy najmu, paliwo, ogumienie i inne materiały eksploatacyjne, ubezpieczenie OC i AC, drobne naprawy i części zamienne, przeglądy techniczne, opłaty parkingowe oraz za przejazdy autostradą. Jednak stanowią one koszt uzyskania przychodów tylko do wysokości tzw. kilometrówki.

Wydatki związane z używaniem samochodu osobowego, który nie stanowi składnika majątku podatnika, podlegają ograniczeniu określonemu przez art. 23 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f. oraz art. 16 ust. 1 pkt 51 u.p.d.o.p.. Ograniczenie to polega na ustawowym wyznaczeniu limitu określającego maksymalną kwotę wydatków faktycznie poniesionych i udokumentowanych, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów („kilometrówka”). Wydatki z tytułu używania samochodu osobowego stanowią koszt podatkowy do wysokości kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu. Ograniczenie to dotyczy samochodów osobowych wykorzystywanych przez przedsiębiorców w działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu lub dzierżawy. Nie dotyczy natomiast leasingowanych aut osobowych (art. 23 ust. 3b u.p.d.o.f. oraz art. 16 ust. 3b u.p.d.o.p.).

Ustawy o podatku dochodowym nie precyzują, jakiego rodzaju wydatki z tytułu używania samochodu osobowego, niewprowadzonego przez podatnika do ewidencji środków trwałych, są rozliczane w ramach „kilometrówki”, stanowiąc koszt podatkowy do wysokości tego limitu.

Zwykło się przyjmować, że w ramach „kilometrówki” rozliczane są wszelkie wydatki związane z eksploatacją używanego samochodu osobowego, jak np. wydatki na paliwo, oleje, płyny, drobne naprawy itd. Tymczasem, zdaniem sądów administracyjnych, koszty używania tego pojazdu, które należy rozliczać w ramach limitu, nie ograniczają się wyłącznie do wydatków o charakterze eksploatacyjnym. Jak orzekł NSA w wyroku z 25 marca 2010 r., sygn. akt II FSK 1890/08:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »