| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podatki > Skutki podatkowe umorzenia pożyczki udzielonej pracownikowi z zfśs

Skutki podatkowe umorzenia pożyczki udzielonej pracownikowi z zfśs

Pożyczki udzielane pracownikowi przez pracodawcę ze środków zfśs nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Inaczej kwestia wygląda w przypadku umorzenia pożyczki.

Zgodnie ze stanowiskiem KIS w przypadku braku w umowie pożyczki zobowiązania spadkobierców zmarłego pracownika do jej spłaty po stronie tych osób nie powstaje przychód z umorzenia pożyczki.

Pracodawca często już w momencie udzielenia pożyczki ma przesłanki dla przyjęcia, że trudna sytuacja pracownika może spowodować w przyszłości konieczność umorzenia przyznanej mu pożyczki. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem niż umorzenie może okazać się przyznanie zapomogi. Od 1 stycznia 2018 r. zwolnione z podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci sfinansowane:

  • z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
  • z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6000 zł (art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o pdof).

Ograniczeniem w stosowaniu tego rozwiązania jest jednak to, że cel zapomogi jest wyznaczony ustawowo. Najwięcej problemów sprawia prawidłowe odczytanie zwrotu "indywidualne zdarzenie losowe". Fiskus przyjmuje, że jest to nagłe, niespodziewane, pojedyncze zdarzenie wywołane przyczynami zewnętrznymi, których nie można przewidzieć, a które są niezależne od człowieka, nawet przy zachowaniu należytej staranności, np. kradzieże, włamania, zniszczenie domu lub mieszkania spowodowane zalaniem wodą lub pożarem, nieszczęśliwe wypadki powodujące uszczerbek na zdrowiu.

Instytucję zapomogi mogą też Państwo wykorzystać zamiast umorzenia pożyczki z zfśs spadkobiercom zmarłego pracownika. W zależności od źródła finansowania będzie ona objęta całkowitym lub częściowym zwolnieniem z podatku.

PODSTAWA PRAWNA:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »