| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Zakaz dyskryminacji pracowników odnosi się nie tylko do równego traktowania w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale także ustalania wysokości wynagrodzenia.

Sąd Najwyższy w wyroku z 12 września 2006 r. (I PK 89/06, M.P.Pr. 2007/8/88) potwierdził, że stosowanie zasady równego traktowania w zatrudnieniu powinno polegać na podwyższaniu świadczeń należnych pracownikom traktowanym gorzej. Tak więc pracownicy o wieloletnim stażu, jeśli wykonują pracę jednakowego rodzaju, ilości, a jakość świadczonej pracy nie różni się od pracy wykonywanej przez nowych pracowników, jak również kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu są zbliżone lub takie same, mają prawo do domagania się wynagrodzenia takiego, jakie otrzymują nowi pracownicy.

Ponadto osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Jak ustalać wynagrodzenie i nie narazić się na zarzut dyskryminacji

Opracowany w regulaminie wynagradzania (a jeżeli nie trzeba tworzyć regulaminu - w umowie o pracę) system wynagrodzeń powinien być tak skonstruowany, aby otrzymywane wynagrodzenie było adekwatne do:

• rodzaju wykonywanej pracy,

• kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu,

• ilości pracy,

• jej jakości.

Rodzaj pracy to dość łatwy kwantyfikator przy tworzeniu siatki płacowej, pracowników możemy podzielić według działów, w których pracują (np. dział marketingu, handlowy, księgowy techniczny itp.) i według funkcji wykonywanych; będą to pracownicy: zarządzający, samodzielni, biurowi, przedstawicieli w terenie, fizyczni.

Wynagrodzenie pracownicze składa się zazwyczaj z podstawowego elementu, jakim jest wynagrodzenie zasadnicze, które jest najczęściej stosowanym samodzielnym i stałym składnikiem wynagrodzenia, dlatego ustalając płace dla nowo zatrudnianych pracowników na poziomie wyższym niż pracownicy już zatrudnieni szczególnie dokładnie należy przeanalizować, czy istnieją obiektywne przesłanki, aby nowy pracownik otrzymał wynagrodzenie zasadnicze na poziomie wyższym niż inni pracownicy.

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest sumienna i staranna praca, dlatego świadczona praca zawsze powinna być wysokiej jakości i wykonywana powinna być w sposób efektywny. System premii i prowizji może być skutecznym narzędziem zarządzania zasobami ludzkimi i pobudzania pracowników do określonych zachowań.

Prosta ocena ilości i jakości pracy jest możliwa tylko w stosunku do części stanowisk pracy każdej z firm. Dotyczy prac prostych, rutynowych, głównie stanowisk handlowych lub produkcyjnych. W przypadku takich stanowisk można skonstruować wynagrodzenie przez połączenie wynagrodzenia zasadniczego z prowizją czy premią za sprzedaż, produkcję, jakość.

Wyższe wynagrodzenie dla nowych pracowników może stanowić przejaw dyskryminacji, jeśli pracodawca nie kierował się obiektywnymi przesłankami przy jego ustalaniu. Ponadto warto podkreślić, że poza wysokim wynagrodzeniem zasadniczym pracodawca dysponuje innymi narzędziami, które mogą przekonać potencjalnych pracowników do podjęcia pracy. Rozwój zawodowy i równowaga między życiem zawodowym i prywatnym są najistotniejszymi czynnikami pozapłacowymi, które mają decydujący wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu.

Monika Cieślak

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »