| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rezygnacja z tworzenia funduszu

Rezygnacja z tworzenia funduszu

Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia.

Co więcej, w przypadku gdy pracodawca zalega z dokonaniem całości lub części wpłat za lata ubiegłe, pomimo nietworzenia funduszu, wpłaty te powinny zostać dokonane.

Należy pamiętać, że rezygnacja z tworzenia funduszu może nastąpić w dowolnym momencie, niekoniecznie od początku roku kalendarzowego. Przepisy ustawy nie regulują, co w takiej sytuacji staje się z odpisem za dany rok, jednak właściwe wydaje się wówczas naliczenie odpisu za okres poprzedzający, wprowadzenie do przepisów wewnątrzzakładowych postanowienia o nietworzeniu funduszu.

Przy naliczaniu odpisów należałoby zastosować w drodze analogii § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dotyczący zakładów, które nie działają cały rok kalendarzowy. W takim wypadku należy ustalić przeciętną planowaną liczbę osób zatrudnionych, w przeliczeniu na pełne etaty, w okresie od pierwszego dnia roku do dnia rezygnacji z tworzenia funduszu, a następnie podzielić przez 12. W końcu roku należy dokonać korekty odpisu.

Środki zgromadzone przed rezygnacją na koncie funduszu podlegają wykorzystaniu zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie funduszu.

Anna Martuszewicz

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »