| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Opodatkowanie prezentów świątecznych

Opodatkowanie prezentów świątecznych

Zakup upominków o równej wartości dla wszystkich pracowników z bieżących środków firmy nie jest związany z działalnością socjalną, zatem wydatki na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

PRZYKŁAD

OPODATKOWANIE PACZEK

Kierownictwo firmy postawiło z okazji Świąt Bożego Narodzenia przekazać wybranym pracownikom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej paczkę z artykułami spożywczymi. Wartość każdej paczki wynosi 150 zł. Zakup paczek został sfinansowany z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji pracodawca nie będzie miał możliwości zaliczenia wydatków na paczki do kosztów uzyskania przychodów. Takie prezenty nie będą również stanowiły po stronie pracowników przychodu do opodatkowania. W opisanej sytuacji spełnione są wszystkie warunki umożliwiające zwolnienie z podatku dochodowego. Świadczenie dla pracowników ma charakter rzeczowy, paczki zostały w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ich wartość nie przekracza 380 zł.

Wydatki na świąteczne paczki dla pracowników należą do kategorii świadczeń rzeczowych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych takie świadczenia są wolne od podatku dochodowego, jeżeli ich zakup został sfinansowany w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. W przepisie ustawodawca zastrzegł jednocześnie, że zwolnieniem nie są objęte świadczenia rzeczowe w postaci bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Wartość takich podarunków należy zatem doliczyć do wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym zostały wydane pracownikowi, i pobrać od tego zaliczkę na podatek dochodowy. Wyjątek dotyczy bonów, talonów, kuponów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych wręczanych przez pracodawcę, który mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów bhp nie ma możliwości wydania pracownikowi posiłków, artykułów spożywczych lub napojów (art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PIT). W przypadku gdy firma pokryła koszty upominków świątecznych dla pracowników ze środków bieżących, musi potrącić od nich zaliczkę na podatek dochodowy. Wartość takich prezentów stanowi bowiem przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Firma może również obdarować byłych pracowników - emerytów i rencistów. W takim wypadku upominki zwolnione są z podatku dochodowego niezależnie od źródła ich finansowania. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

MAGDALENA MAJKOWSKA

Podstawa prawna

- Art. 2, art. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.).

- Art. 21 ust. 1 pkt 11b, pkt 67 i pkt 38, art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK