| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku byłym pracownikom

Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku byłym pracownikom

Nasz były pracownik, który w 2010 r. rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, wystąpił o dopłatę do wczasów dla niego oraz dziecka siostry, które przyjął na wychowanie. Przedstawił fakturę za wczasy o wartości 4700 zł, w której wyszczególniono koszt wypoczynku dziecka (w wieku 17 lat) w wysokości 1900 zł oraz emeryta w wysokości 2800 zł. Tworzymy zfśs, a były pracownik nie korzystał jeszcze w tym roku ze świadczeń z funduszu. Czy były pracownik (emeryt) ma prawo do świadczeń z zfśs, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy osiągnięty przez niego przychód podlega opodatkowaniu?

Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami mogą zwiększyć fundusz o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia (w 2011 r. – o 182,32 zł) na każdego emeryta i rencistę objętego taką opieką (art. 5 ust. 5 ustawy o zfśs). Oznacza to, że zwiększenie funduszu nie ma charakteru obligatoryjnego, lecz jedynie fakultatywny, a więc zależy od swobodnej decyzji pracodawcy. Odpisy dodatkowe, łącznie z drugą ratą odpisu, pracodawca powinien przekazać na rachunek zfśs do końca września.

Wysokość świadczeń przyznanych uprawnionym do korzystania z funduszu powinna być uzależniona od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a zatem nie powinna być jednakowa dla wszystkich. Zasady przyznawania świadczeń z zfśś oraz sposób ustalania i dokumentowania dochodu będącego podstawą do przyznania dofinansowania pracodawca powinien określić w regulaminie funduszu.

Przykładowy wyciąg z regulaminu zfśs: „Wysokość dopłaty do zorganizowanych wczasów dla emerytów i rencistów (byłych pracowników) oraz członków ich rodzin”

@RY1@i65/2011/014/i65.2011.014.000.0049.001.jpg@RY2@

W treści regulaminu należy ponadto określić, jakiego rodzaju dokumentów może żądać komisja socjalna, aby prawidłowo ustalić wysokość dochodu będącego podstawą do przyznania świadczeń. Aby uzyskać zwolnienie podatkowe z dofinansowania do wypoczynku dzieci, były pracownik – emeryt ma obowiązek przedstawić dokument, który w szczególności powinien zawierać: nazwę organizatora wypoczynku, określenie formy wypoczynku, np. kolonie, oraz oświadczenie, że organizator prowadzi działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów, zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, imię i nazwisko dziecka, okres, w jakim odbywał się wypoczynek, kwotę wydatku oraz dane wystawcy dokumentu.

WAŻNE!

Dofinansowanie do wypoczynku może być zwolnione z podatku wyłącznie wtedy, gdy wydatek na wypoczynek został rzeczywiście poniesiony przez uprawnionego i odpowiednio przez niego udokumentowany.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK