| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Zatrudniamy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i w 2010 r. tworzyliśmy zfśs. Jednak od przyszłego roku chcemy z niego zrezygnować. W zakładzie pracy nie ma związku zawodowego, dlatego chcieliśmy to uzgodnić z przedstawicielem pracowników. On jednak nie zgodził się na rezygnację. Czy brak zgody przedstawiciela pracowników na nietworzenie zfśs i niewypłacanie świadczeń urlopowych jest dla nas wiążący?

Obowiązku uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów nie można sprowadzić jedynie do zasięgnięcia jego opinii czy skonsultowania z nim tej decyzji. Rezygnacja z tworzenia funduszu jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu na to zgody przedstawiciela pracowników. Zapis o nietworzeniu zfśs w regulaminie wynagradzania bez jego zgody jest nieważny z mocy prawa, a pracodawca nadal ma obowiązek prowadzenia działalności socjalnej – tj. naliczania i odprowadzania odpisów podstawowych na zasadach wynikających z ustawy o zfśs oraz z regulaminu gospodarowania środkami funduszu obowiązującego w zakładzie pracy.

Nie ma również żadnych podstaw prawnych, by pracodawca mógł samodzielnie, bez porozumienia z pracownikami, zrezygnować z tworzenia zfśs w razie trudności finansowych. Fundusz istnieje nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez pracodawcę, a orzecznictwo wskazuje wręcz na obowiązek odprowadzania odpisów do dnia całkowitego zaprzestania działalności firmy. Potwierdził to w wyroku z 4 kwietnia 2008 r. (I PK 243/07, OSNP 2009/17-18/222) Sąd Najwyższy.

WAŻNE!

Pracodawca, który nie uzyska zgody organizacji związkowej lub przedstawiciela pracowników na nieutworzenie zfśs, musi tworzyć fundusz nawet wówczas, gdy ma trudności finansowe i przeprowadza zwolnienia grupowe.

Przejściowe kłopoty finansowe oraz konieczność przeprowadzenia zwolnień grupowych mogą być natomiast podstawą do zmian w tworzeniu zfśs po porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź przedstawicielem pracowników.

Rezygnacja z tworzenia funduszu może nastąpić w każdej chwili, nie tylko z początkiem następnego roku kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, że niewykorzystane środki zfśs, zarówno zgromadzone na rachunku funduszu, jak i należności z tytułu udzielonych pożyczek z zfśs, powinny zostać wykorzystane do ich zupełnego wyczerpania i jedynie na finansowanie działalności socjalnej. Nie można wypłacić tych środków proporcjonalnie każdemu pracownikowi czy sfinansować innych wydatków niż te, które przewiduje regulamin zfśs.

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 4 ust. 3, art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »