| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

WAŻNE!

Płatnik ma prawo domagać się zwrotu zapłaconego za podatnika podatku na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Pracownicy, którzy nie zwrócą zapłaconych za nich przez pracodawcę należnych składek, muszą mieć świadomość (i o tym również należałoby ich powiadomić), że do celów podatkowych uzyskają przychód ze stosunku pracy. Pracodawca zapłacił bowiem za nich świadczenie w postaci składek, które obowiązkowo powinny być sfinansowane ze środków ubezpieczonego. Zasadne jest więc wystawienie byłym pracownikom po zakończeniu roku podatkowego informacji PIT-11 o uzyskanym przychodzie z tego tytułu. Natomiast obecnym pracownikom należałoby doliczyć tę kwotę do pozostałych przychodów ze stosunku pracy i pobrać zaliczkę na podatek w miesiącu zapłaty tych składek do ZUS przez pracodawcę.

Korygowanie dokumentów rozliczeniowych ZUS może również wpłynąć na wydane pracownikom na ich wniosek zaświadczenia, np. do celów emerytalno-rentowych na druku ZUS Rp-7. W tym formularzu pracodawca wykazuje składniki wynagrodzenia, od których istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i które podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru świadczenia emerytalno-rentowego.

Zasadne wydaje się, by świadczeń o charakterze socjalnym nie uwzględniać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, ponieważ nie są to składniki wynagrodzenia, co wynika również z załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń wydanego przez GUS. Jednak w razie wątpliwości, czy dany składnik podlega wliczeniu do podstawy wymiaru świadczenia, pracodawca nie powinien wykazywać go w tabeli zamieszczonej w pkt 3 zaświadczenia, lecz podać w pkt 6 (w dodatkowych uwagach) kwotę, datę wypłaty, tytuł wypłaty i okres, za jaki ten składnik przysługiwał. W tej sytuacji płatnik może obecnym pracownikom w powyższy sposób wykazać wypłacone świadczenia z zfśs, natomiast byłym pracownikom sporządzić korekty zaświadczeń ZUS Rp-7.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 26a, art. 30, art. 54 § 1 pkt 5, art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 18 ust. 1, art. 23, art. 41 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 4–7 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 kwietnia 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent (Dz.U. 1989 r. Nr 11, poz. 63 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »