| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

Z kolei od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne również należy przekazać do ZUS odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych dla zaległości podatkowych (art. 87 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). W przypadku zaległości podatkowej zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej, która wskazuje, że odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez „Pocztę Polską Spółkę Akcyjną” za polecenie przesyłki listowej, tj. 3 x 2,20 zł.

Po dokonaniu korekty dokumentów rozliczeniowych do ZUS, należy zawiadomić zarówno obecnych, jak i byłych pracowników, którzy w latach 2007–2009 otrzymali świadczenia z zfśs, o zaistniałej sytuacji i konieczności zwrotu przez te osoby zaległych składek. Wszyscy, którzy zwrócą składki za ten okres, mają prawo odliczyć je od dochodu w zeznaniu podatkowym za rok, w którym składki zostały zapłacone przez pracodawcę. Każde odliczenie od dochodu w zeznaniu rocznym wymaga odpowiedniego udokumentowania. W przypadku zwrotu pracodawcy zaległych składek na ZUS można dokonać odliczenia na podstawie pisemnego oświadczenia zakładu pracy, że ten faktycznie pobrał składki od podatnika. Chodzi tu o udokumentowanie wydatku, jaki pracownik poniósł z tytułu zapłaty tych składek. Wówczas nadpłata podatku za lata 2007 i 2008 (w omawianej sytuacji płatnik odprowadził zaliczkę na podatek od całości wypłaconych w tym okresie świadczeń z zfśs) zostanie wyrównana.

W związku z tym, że od świadczeń wypłaconych z zfśs w 2009 r. nie odprowadzili Państwo zaliczki na podatek, mają Państwo obowiązek skorygować roczną informację PIT-4R, informacje PIT-11 oraz uregulować niedopłatę w zaliczkach na podatek za ten rok łącznie z odsetkami za zwłokę (odsetek nie należy naliczać, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez „Pocztę Polską Spółkę Akcyjną” za polecenie przesyłki listowej, tj. 3 x 2,20 zł). Do sporządzonych korekt deklaracji przekazywanych do urzędu skarbowego (zarówno rocznej, jak i imiennej) płatnik ma obowiązek dołączyć pismo z wyjaśnieniem ich przyczyn (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 czerwca 2009 r., nr IPPB2/415-234/09-4/MG). Natomiast podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania z tytułu m.in. przychodów ze stosunku pracy, do której pobrania jest zobowiązany płatnik. Korekta informacji PIT-11 sporządzona przez płatnika będzie zatem podstawą do złożenia przez te osoby korekt swoich zeznań podatkowych za ubiegły rok.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »