| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników i byłych pracowników z zfśs

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników i byłych pracowników z zfśs

Dzieci pracowników i byłych pracowników emerytów i rencistów są uprzywilejowane w zakresie dofinansowania ich wypoczynku letniego i zimowego. Jeżeli wakacje dzieci nie są całkowicie sfinansowane przez pracodawcę, dopłaty do wypoczynku zorganizowanego korzystają ze zwolnienia podatkowego.

WAŻNE!

Możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszu nie będą mieli pracownicy pozbawieni praw rodzicielskich.

Regulamin zfśs powinien również określać, do jakiego wieku dziecka można uzyskać świadczenia. Przykładowo dofinansowaniem może być objęty wypoczynek dzieci do lat 18. Nie ma jednak przeszkód, aby dofinansowania przysługiwały również na starsze, pełnoletnie dzieci, np. do ukończenia nauki przez dziecko, ale maksymalnie do 25. roku życia.

Możliwość uzyskania dofinansowania do wypoczynku mają również dzieci byłych pracowników, czyli emerytów lub rencistów.

Przykład

Pani Barbara O. – emerytka – przyjęła na wychowanie niepełnoletnie wnuki, dzieci zmarłej córki. Fundusz świadczeń socjalnych u pracodawcy, u którego była zatrudnione przed przejściem na emeryturę, przewiduje możliwość dofinansowania do wypoczynku dla dzieci w wieku do lat 18. Pani Barbara może zatem ubiegać się o dofinansowanie do wypoczynku letniego dla wnuków, nad którymi sprawuje osobistą opiekę.

Wysokość dofinansowania

Ulgowe świadczenia czy dopłaty z zfśs nie powinny być dla wszystkich jednakowe. Wysokość świadczeń uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Zasady ustalania i dokumentowania osiąganego przez pracownika lub byłego pracownika dochodu powinny zostać określone w regulaminie funduszu. Najlepiej przyjąć dochód na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, gdyż odzwierciedla on wszystkie źródła finansowania. W regulaminie należałoby zatem umieścić konkretne zapisy, jakich dokumentów może żądać komisja socjalna, ustalając dochód, a tym samym wysokość dopłaty do wypoczynku dziecka lub emeryta czy rencisty.

Przykład

Janina P. i Krzysztof J. pracują w firmie X. Janina P. zatrudniona na czas określony na 1/2 etatu i uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 1000 zł. Jej małżonek zatrudniony w innej firmie otrzymuje natomiast wynagrodzenie w kwocie 11 000 zł. Mają jedno dziecko. Dochód na członka rodziny wynosi zatem 4000 zł.

Natomiast Krzystof J. otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 8000 zł, a jego małżonka nie pracuje, a na utrzymaniu ma dodatkowo dwójkę dzieci w wieku 2 i 10 lat. Dochód w jego rodzinie wynosi zatem 2000 zł na osobę.

W regulaminie zfśs firmy X przewidziano dofinansowania do kolonii i obozów dla dzieci w zależności od uzyskiwanych zarobków w firmie tj.:

•  dla osób otrzymujących wynagrodzenie do 2000 zł – 80% dofinansowania,

•  dla osób zarabiających powyżej 2000 zł do 6000 zł – 50%,

•  zaś dla osób zarabiających powyżej 6000 zł – 30%.

Przy uzależnieniu dopłat do świadczeń od zarobków uzyskiwanych tylko w firmie, osoba o wyższym dochodzie na osobę uzyska większe dofinansowanie na wypoczynek dla dziecka, aniżeli pracownik o mniejszym dochodzie.


Dokumentowanie wypoczynku

O tym, w jaki sposób osoba uprawniona do korzystania z funduszu powinna udokumentować poniesione wydatki na wypoczynek, będą również decydować zapisy regulaminu zfśs. Dokumentem potwierdzającym może być zarówno oświadczenie pracownika lub byłego pracownika, jak i faktura czy rachunek. Należy przy tym zaznaczyć, że wolne od podatku dochodowego są dopłaty finansowane ze środków zfśs do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18 (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Odpowiednie udokumentowanie przez pracownika wypoczynku dziecka zorganizowane przez biuro turystyczne, parafię czy kluby sportowe, prowadzące działalność w zakresie zorganizowanego wypoczynku, leży zatem w interesie pracownika, który będzie uprawniony do zwolnienia podatkowego. Dopłaty do wypoczynku dla osób dorosłych są całkowicie opodatkowane.

Wzór wniosku pracownika o przyznanie świadczenia zfśs na www.kadry.infor.pl » Niezbędnik kadrowca » Wzory umów i formularzy » Wynagrodzenia » Działalność socjalna

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 1 i 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »