| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Pracodawcy prywatni mogą zrezygnować z tworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Zasady rezygnacji uzależnione są od liczby zatrudnionych pracowników.

Natomiast jeżeli organizacje związkowe nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska - pracodawca uprawniony jest do samodzielnego wprowadzenia zmiany regulaminu, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników (ale mniej niż 20 w przeliczeniu na pełne etaty), w przypadku gdy zakład objęty jest układem zbiorowym pracy, stosowne postanowienia w tej sprawie powinni zawrzeć w układzie. Pracodawca, który nie jest objęty układem, powinien umieścić odpo-wiednie zapisy w regulaminie wynagradzania uzgodnionym z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielem załogi, jeżeli w zakładzie nie działają związki. Decyzja w sprawie nietworzenia funduszu lub/i niewypłacania świadczenia urlopowego może zostać podjęta na czas określony bądź nieokreślony.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników decyzję w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego mogą podjąć i ogłosić pracownikom w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. pocztą elektroniczną, przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, przekazanie informacji na piśmie, za potwierdzeniem otrzymania, ogłoszenie na zebraniu), jedynie do 31 stycznia danego roku. W przeciwnym wypadku muszą dokonać wyboru formy działalności socjalnej przez utworzenie funduszu lub wypłatę świadczenia urlopowego.

Konsekwencje rezygnacji z tworzenia funduszu

Pracodawca, który zrezygnował z tworzenia funduszu, nie musi naliczać odpisu i odprowadzać środków na ten fundusz. Rezygnacja ta jednak wywiera skutki wyłącznie na przyszłość i w żadnym wypadku nie wpływa na status środków już zgromadzonych na rachunku funduszu, które nadal mogą być przeznaczone wyłącznie na cele określone w ustawie.

Co więcej, w przypadku gdy pracodawca zalega z dokonaniem całości lub części wpłat za lata ubiegłe, pomimo nietworzenia funduszu, wpłaty te powinny zostać dokonane.

Należy także pamiętać, że rezygnacja z tworzenia funduszu może nastąpić w dowolnym momencie, niekoniecznie od początku roku kalendarzowego. Co prawda przepisy ustawy nie regulują, co w takiej sytuacji staje się z odpisem za dany rok, jednak właściwe wydaje się wówczas naliczenie odpisu za okres poprzedzający wprowadzenie do przepisów wewnątrzzakłądowych postanowienia o nietworzeniu funduszu.

Podstawa prawna:

• art. 772 § 4 i 5 Kodeksu pracy,

• art. 3 i 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• art. 30 ust. 4 i 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »