REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę/Fot. Fotolia
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ustalając termin wypłaty wynagrodzenia lub go zmieniając powinien kierować się zasadami określonymi w Kodeksie pracy. Termin wypłaty wynagrodzenia nie stanowi jednak istotnego warunku zatrudnienia. W związku z tym pracodawca zmieniając go nie musi dokonywać wypowiedzenia zmieniającego lub zawierać z pracownikiem porozumienia zmieniającego.

Ustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia

Z dyspozycji art. 85 § 1 k.p. jednoznacznie wynika, iż termin wypłaty wynagrodzenia winien zostać z góry ustalony. Ustalenie terminu wypłaty powinno to nastąpić w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. W przypadku gdy u pracodawcy nie obowiązuje regulamin pracy, stosowna wzmianka winna zostać umieszczona w pisemnej informacji, o której mowa w art. 29 § 3 K.p.

Autopromocja

Z przepisu wynika również, iż wynagrodzenie powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu. Okres ten ma charakter maksymalny. Dopuszczalne jest zatem jego skrócenie np. do tygodnia lub jego wielokrotności. Zwiększenie częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę nie stanowi rozwiązania mniej korzystnego dla pracownika niż wynikające z przepisów prawa i nie będzie naruszało jego praw. Niedopuszczalną jest natomiast sytuacja, gdy wynagrodzenie płacone jest rzadziej niż raz w miesiącu.

Kolejną zasadą dotyczącą ustalenia terminu wypłaty wynagrodzenia statuowaną przez Kodeks pracy jest powinność wypłaty wynagrodzenia z dołu. Koresponduje z nią art. 80 zd. 1 k.p., w myśl, którego wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Dopuszczalne jest jednak zastrzeżenie, iż wynagrodzenie za pracę płatne będzie z góry.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 191/99. Stanął on na stanowisku, iż „przepisy prawa pracy nie wprowadzają zakazu wypłaty wynagrodzenia z góry, a zatem takie ustalenie leżało w gestii stron stosunku pracy. Art. 85 § 2 KP określa minimalne gwarancje pracownika i nie stanowi przeszkody do korzystniejszych rozwiązań w omawianej sprawie zawartych w umowie o pracę.”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca określając termin wypłaty wynagrodzenia za pracę powinien również pamiętać, iż termin ten ma zostać ustalony w taki sposób, aby możliwe było ustalenie wynagrodzenia w jego pełnej wysokości. Ostateczny termin wypłaty nie może jednak przypadać później niż do 10 dnia następnego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie powinno zostać wypłacone w dniu poprzedzającym (art. 85 § 3 k.p.). Natomiast wypłata składników wynagrodzenia za pracę, przysługujących pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, powinna nastąpić z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy (art. 85 § 3 k.p.).

Bardzo często w aktach wewnątrzzakładowych można znaleźć postanowienie, w myśl którego wynagrodzenie za pracę powinno zostać wypłacone do określonego dnia miesiąca. Jest to błędna praktyka. Termin wypłaty wynagrodzenia powinien zostać określony przez wskazanie konkretnego dnia miesiąca, w którym nastąpi spełnienie świadczenia. Wynika to ze statuowanej przez art. 85 § 1 k.p. zasady, iż wynagrodzenie powinno być wypracowane w stałym terminie. W oznaczonej dacie wynagrodzenie powinno znaleźć się w dyspozycji pracownika. Wskazanie, iż wynagrodzenie płatne jest „do dnia” nie jest równoznaczne z określeniem terminu wypłaty wynagrodzenia w sposób stały.

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

Przepisy nie wyłączają możliwość zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia. Nowy termin powinien zostać ustalony przy uwzględnieniu omówionych powyżej zasad, w sposób przyjęty dla zmiany aktu wewnątrzzakładowego statuującego termin wypłaty wynagrodzenia.


Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia nie wymaga dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego ani zawarcia przez strony stosunku pracy porozumienia w przedmiocie zmiany umowy o pracę. Termin wypłaty wynagrodzenia nie jest bowiem zaliczany do warunków pracy i płacy. Postanowienie to ma charakter organizacyjno-porządkowy. Jak wyjaśnił bowiem Główny Inspektorat Pracy w piśmie nr GPP-471-4560-26/09/PE/RP, „regulamin pracy wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Oznacza to, iż prawidłowo ustalona zmiana regulaminu pracy zmienia automatycznie (po upływie dwóch tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników) dotychczasowe prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy (w tym termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia) nawet wówczas, gdy nowe postanowienia regulaminu są mniej korzystne dla pracowników, niż przewidywał to regulamin dotychczasowy. Taka zmiana regulaminu nie wymaga dla swej skuteczności wypowiedzenia warunków pracy i płacy albo porozumienia zmieniającego.

Z kolei jeśli kwestie terminu i miejsca wypłaty wynagrodzenia zostały również zamieszczone w umowie o pracę, to zdaniem Departamentu Prawnego, ich zmiana również nie powinna skutkować koniecznością wręczenia wypowiedzenia zmieniającego albo porozumienia zmieniającego. Należy bowiem pamiętać, że wypowiedzenia zmieniającego wymaga przede wszystkim istotna zmiana wynikających z umowy warunków pracy i (lub) płacy. Ponadto, patrząc na treść art. 29 K.p., trudno uznać, iż informacje dotyczące miejsca i terminu wypłaty wynagrodzenia mieszczą się w pojęciu warunków pracy i płacy wynikających z umowy, skoro przepis art. 29 § 3 K.p. nakazuje podanie tego rodzaju informacji na piśmie w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy (oczywiście tylko w przypadku, gdy pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy). Niewątpliwie przemawia to za tym, że materia ta przynależy do kręgu informacji organizacyjnych i porządkowych.

Dodatkowo art. 29 § 1 K.p., wskazując na warunki pracy i płacy, które powinny zostać określone w umowie, wymienia jedynie wysokość wynagrodzenia ze wskazaniem jego składników, pozostawiając jednocześnie (o czym świadczy treść § 3 art. 29 K.p. w zw. z art. 1041 § 1 pkt 5) kwestie dotyczące terminu i miejsca wypłaty wynagrodzenia przede wszystkim materii regulaminowej.".

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA