REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy składania PIT 2016

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
Terminy składania PIT 2016
Terminy składania PIT 2016
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do kiedy należy złożyć roczny PIT-40, PIT-11, PIT-4R, PIT-8C za 2016 rok? Terminy przesyłania dokumentów zależą od formy przesłania dokumentów - papierowej lub elektronicznej.

Czasem firmy muszą to zrobić również za byłego pracownika. Wymaga się m.in., aby w PIT-8C wykazywać przychód od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS.

Autopromocja

Najmniejsze podmioty rozliczające nie więcej niż pięć osób mogą składać dokumenty w formie papierowej, o ile nie korzystają z usług biur podatkowych. Pozostali muszą składać je elektronicznie. Od formy zależą też terminy przesyłania dokumentów.

PIT-40 i PIT-11

Formularz PIT-40 składają firmy, których pracownicy poproszą o rozliczenie z fiskusem, wypełniając PIT-12. Formularz ten podatnik przekazuje płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Pracodawca może też przyjąć dokument później. Rozliczenie podatnika przez pracodawcę jest możliwe, gdy nie korzysta on m.in. z odliczeń podatkowych (poza tymi, których dokona pracodawca) czy preferencyjnego opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Poza tym dochody muszą być uzyskane tylko od pracodawcy, który składa zeznanie.

Firma musi przekazać PIT-40 pracownikowi i fiskusowi do 28 lutego 2017 r. (w formie papierowej do 31 stycznia 2017 r.).

Polecamy produkt: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym samym terminie co PIT-40 płatnik przekazuje formularz PIT-11 zarówno urzędowi skarbowemu, jak i podatnikowi. W formularzu należy podać: informację o kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, dochody podatnika, pobrane zaliczki, pobrane składki oraz informację o przychodach zwolnionych od podatku.

W PIT-11 wykazuje się faktycznie osiągnięty przez podatnika przychód (dochód) i faktycznie pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

Firma nie wykazuje zaliczki na podatek, jeżeli nie ma możliwości jej pobrania. Przykładowo chodzi o sytuację, w której pracodawca nie doliczył do przychodu pracownika wartości świadczenia niepieniężnego i koryguje to dopiero po odejściu zatrudnionego. Płatnik ma wtedy jedynie obowiązek wykazać w rocznej informacji PIT-11 wartość przychodu z tytułu świadczenia w naturze, a jako wysokość pobranej zaliczki z tego tytułu podać kwotę 0 zł. Natomiast były pracownik musi uwzględnić ten przychód w rocznym zeznaniu podatkowym. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-324/16-1/BJ.

PIT-4R

Inaczej jest w przypadku PIT-4R, rocznej deklaracji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. W tej deklaracji płatnik wykazuje należne zaliczki na podatek m.in. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Formularz ten składa się do końca stycznia każdego roku, odpowiednio w wersji papierowej lub elektronicznej, do właściwego dla płatnika urzędu skarbowego.

PIT-8C

Z kolei PIT-8C jest formularzem informującym o wypłaconych stypendiach, przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

Informację tę sporządzają m.in. podmioty, które wypłaciły w ciągu roku podatnikowi świadczenia z innych źródeł, ale nie są zobowiązane do poboru od nich podatku czy zaliczek.

Przepisy wymieniają tylko niektóre rodzaje przychodów z innych źródeł – m.in. alimenty, różne zasiłki ubezpieczeniowe, stypendia.

Fiskus wymaga też np., aby w PIT-8C wykazywać przychód od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS za byłego pracownika. Organy podatkowe twierdzą, że jeżeli składki – w części finansowanej przez pracownika – pokrył pracodawca, to zatrudniony uzyskał przysporzenie majątkowe. Jest to więc jego przychód z innych źródeł. Potwierdza to interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-323/16-1/BJ. Stwierdził tak również minister finansów w interpretacji zmieniającej z 28 stycznia 2016 r., nr DD3/033/165/14/CRS.

Innego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13). NSA uznał, że pracownicy nie mają żadnego trwałego przysporzenia majątkowego z tego tytułu, że szef opłaci za nich zaległe składki ZUS.

Terminy składania to 31 stycznia dla wersji papierowej i 28 lutego – elektronicznej.

PIT-8AR

Do końca stycznia, odpowiednio w formie papierowej lub elektronicznej, PIT-8AR składają ci, którzy pobrali podatek od przychodów opodatkowanych ryczałtowo. Formularz składa się do właściwego urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania płatnika albo siedziby.

W deklaracji tej trzeba wykazać kwoty pobranego podatku za poszczególne miesiące. Wykazuje się w niej podatek pobrany m.in. od:

- świadczeń otrzymanych przez byłych emerytów i rencistów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych,

- przychodów kapitałowych,

- odsetek z rachunków bankowych, od wypłaconych dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych,

- kwot wypłaconych po śmierci członka OFE lub wypłat z subkonta ZUS. ⒸⓅ

Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Polecamy: Formularze PIT

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA